Menu:

mecze live

 

Reklama:


meczyki

 

 

 

 

 

 

RSS
 • Zobacz
 • Zobacz
 • Zobacz
 • Zobacz
 • Zobacz
 • Zobacz
 • Zobacz
 • Zobacz
 • Zobacz
 • Zobacz
 • Zobacz
 • Zobacz
 • Zobacz
 • Zobacz

URZĄD MIASTA

Patronat medialny

PARTNERZY

WSPÓŁPRACUJEMY

mecze live

FOTO BLOG

Leszka
Przeborowskiego

 

 

PATRONAT MEDIALNY

 

=============

REDAKCJE

 

=========

KOMUNIKACJA

 

Drużyna SKB LITPOL- MALOW w Drużynowych Mistrzostwach Polski - ekstraliga dofinansowana jest ze środków POGODNE SUWAŁKIi Województwo Podlaskie

OBIADY CZWARTKOWE

- zapraszamy na transmisję z koncertu - www.tvs24.pl.
Czwartek, 26 listopada, godz. 18.00

W CZASIE KWARANTANNY PLECAMY!!!

Już 11 września o 20:00 w Hotelu Loft 1898*** odbędzie się Loftowa scena Stand-up’u
Wystąpią dla nas Arkadiusz Pan Pawłowski, laureat najważniejszych przeglądów komediowych w Polsce, mistrz Polski one man show, uczestnik telewizyjnych programów komediowych na antenie Polsatu, TVP 2, Comedy Central, oraz Marlena Mysza jedna z najbardziej obiecujących wykonawców polskiej sceny stand-upowej.
 
Możemy spodziewać się przewrotnych, pikantnych żartów i opowieści, topowych komików i przede wszystkim eksplozji satyry.
 
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą spędzić piątkowy wieczór na nieustannym śmiechu.
 
Bilety do nabycia w recepcji Hotelu Loft 1898*** ul. Pułaskiego 24K, Suwałki
KupBilecik.pl
Więcej informacji: tel. 721 551 101
Koszt biletu 20 z

EKO Blok oporowy


Jednym ze sposobów wykorzystania naszych bloków oporowych jest zbudowanie silosu lub boksów magazynowych.

Bloki oferujemy w kilku rozmiarach:
180 x 60 x 60cm
120 x 60 x 60 cm
120 x 60 x 60 cm (narożny)
60 x 60 x 60 cm (połówka)

Wersja ciężka jest na zamówienie:
198 x 80 x 63 cm
95 x 80 x 63 cm

???? 600 800 325
???? 600 800 588
???? 602 100 345

POLECAMY

 

 

 

 

 

 

 

Budowane przez nas systemy mogą zostać wykorzystane w celu monitoringu, diagnostyki, a także automatyzacji i sterowania procesami we wszystkich dziedzinach przemysłu jak również zastosowaniach domowych...

 

 

Aktualności

Badmintoniści SKB Litpol-Malow z Poznania wracają z trzema zwycięstwami

22.11.2020

Badmintoniści SKB Litpol-Malow z Poznania wracają z trzema zwycięstwami

Trzy pewne zwycięstwa badmintonistów SKB Litpol-Malow w LOTTO Ekstraliga
Badmintoniści SKB Litpol-Malow z Poznania wracają z trzema zwycięstwami.
W II rundzie rywalizacji o Drużynowe Mistrzostwo Polski suwalczanie pokonali drużynę z Poznania 6:1 oraz dwie drużyny z Pomorza po 7:0.
 
(więcej info w zakładce - SPORT)
 

Dwie porażki z GKS katowice

22.11.2020
Suwalskie drużyny Ślepsk Malow i Wigry Suwałki mają słabość do Katowic, obie w ten weekend musiały poczuć gorycz porażki.
 

Wigry przegrały ważne spotkanie na szczycie II ligi i straciły pozycję wicelidera rozgrywek.Wigry przegrały na własnym stadionie z GKS Katowice 1:2.

 

(więcej informacji w zakładce SPORT)

Co z Blues Festival w 2021 roku?

19.11.2020

Co z Blues Festival w 2021 roku?

W dniu 19 listopada 2020 r. odbyła się konferencja prasowa, na której Prezydent i Skarbnik Suwałk przedstawili projekt budżetu Miasta na 2021 rok. Władze nie przewidują rewolucji w finansach publicznych. Przygotowany został projekt „stabilnego” budżetu, zmierzający do dalszego rozwoju infrastruktury miejskiej oraz jej modernizacji. Dochody zaplanowano na 502 295,6 tys. zł (z czego bieżące - 466 647, 5 tys. zł, a majątkowe - 35 648,1 tys. zł). Planowane wydatki wyniosły 516 555,3 tys. zł (bieżące 458 805, tys. zł, a majątkowe – 57 749,8 tys. zł.). Deficyt (różnica pomiędzy dochodami a wydatkami) to 14 259 718 zł. Zadłużenie Miasta oszacowano na 239.572,5 tys. zł (46,7% planowanych dochodów).

Cieszy fakt, iż nie zrezygnowano z wydatków inwestycyjnych. Mają one stanowić 11,2% wydatków ogółem. Szczególne zadowolenie daje podjęcie decyzji o ustaleniu planowanych wydatków na przeprowadzenie remontu basenu w Szkole Podstawowej nr 10 (w projekcie budżetu określono je na 1.900 tys. zł.). Trudno jest wyobrazić dalsze prowadzenie nauki pływania w Suwałkach bez tego obiektu.

Tajemnicą pozostają natomiast zaplanowane wydatki na utrzymanie suwalskiego lotniska. Projektem budżetu określono jedynie przeznaczenie 100 tys. zł na wykonanie ogrzewania gazowego w budynkach lotniska. Nie podano natomiast wydatków bieżących wymaganych do jego funkcjonowania oraz nie określono dochodów z tytułu udostępniania lotniska (np. zamożnym biznesmenom).

Prezydent Miasta odniósł się także do Suwalskiego Festiwalu Bluesowego. Poinformował, że rozważana jest niewielka zmiana terminu tej imprezy oraz formuły głównego koncertu. Trwają przemyślenia w kierunku organizacji odpłatnego (plenerowego) koncertu głównego, w trakcie którego wystąpiłaby gwiazda dużego formatu. Miejmy nadzieję, że decyzje w tej sprawie ratusz podejmie w uzgodnieniu z fanami bluesa.

Henryk Dąbrowski

Wszyscy powinni przestrzegać...

18.11.2020

Wszyscy powinni przestrzegać..

Suwalski radny Pan Jarosław Schabieński zwrócił się (13 listopada 2020 r.) do Prezydenta Suwałk o dostarczenie mieszkańcom domków jednorodzinnych „większej” ilości worków służących do gromadzenia bioodpadów, Uzasadnił to tym że w okresie jesiennym z tego rodzaju nieruchomości należy także usunąć liście, gałęzie i „inne odpady biologiczne”. Należy przypomnieć, że to radni Miasta Suwałki w dniu 27 marca 2019 roku ustalili obowiązujący regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Suwałki (uchwała Nr VI/66/2019 Rady Miejskiej w Suwałkach). Przepisy tego miejscowego aktu prawnego stanowią, że w workach przeznaczonych do gromadzenia bio odpadów (tj. w kolorze brązowym) należy gromadzić wyłącznie odpady ulegające biodegradacji (§ 6 ust. 1 pkt 4 regulaminu). W regulaminie jednocześnie zdefiniowano, że odpady ulegające biodegradacji, to takie które ulegają rozkładowi tlenowemu lub beztlenowemu przy udziale mikroorganizmów. Do odpadów ulegających biodegradacji nie zaliczono odpadów zielonych, takich jak liście czy gałęzie (co wynika wprost z postanowień § 1 ust. 1 pkt. 1 i 2 regulaminu). Odpady te także zdefiniowano, niejednoznacznie i niespójnie określając, że to: „części roślin odpady komunalne pochodzących z pielęgnacji terenów zielonych oraz targowisk, z wyjątkiem odpadów pochodzących z czyszczenia ulic i placów”. Suwalscy radni nie określili sposobu gromadzenia odpadów zielonych. Ustalono natomiast, że odpady zielone oraz inne odpady ulegające biodegradacji można „poddać procesowi kompostowania” (§ 12 ust. 3 regulaminu), a „pozostałości roślinne” także … „sporadycznie” spal na terenie nieruchomości (§ 12 ust. 9 regulaminu). W Suwałkach nie przewidziano, aby odpady zielone podlegały odbiorowi z terenów poszczególnych nieruchomości. Jest natomiast możliwe dostarczenie ich do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów, ale wymaga do zorganizowania transportu we własnym zakresie. Przy okazji interpelacji Pana Jarosława Schabińskiego należałoby zastanowić się nad podaniem mieszkańcom Suwałk jednoznacznej i czytelnej definicji odpadów zielonych oraz przypomnieć, że obowiązujące prawo zabrania mieszania selektywnie zgromadzonych odpadów komunalnych.

Henryk Dąbrowski

Koncentratory tlenu do użytku domowego

13.11.2020

Wspaniały pomysł gminy Michałowo

Koncentratory tlenu i pulsoksymetry gmina udostępni mieszkańcom nieodpłatnie Gmina Michałowo
podjęła działania, by pomóc mieszkańcom chorującym na COVID-19. W poniedziałek, 9 listopada został zamówiony sprzęt - koncentratory tlenu do tlenoterapii domowej i pulsoksymetry, które mierzą tętno i wysycenie krwi tlenem. Sprzęt dotarł do urzędu w czwartek, a od piątku, 13 listopada mieszkańcy gminy Michałowo będą mogli wypożyczać go nieodpłatnie. - Nie wszyscy wiemy, nawet po stwierdzeniu choroby i ciężkiego jej przebiegu, kiedy dokładnie jest już ten moment, że należy wzywać karetkę. Zakupiony sprzęt pomoże lepiej określić nam stan zdrowia i podjąć decyzję. Zachęcam mieszkańców naszej gminy do korzystania z tego sprzętu. Został on zakupiony właśnie na użytek tych osób, które odczuwają mocno objawy koronawirusa. W tej trudnej sytuacji musimy sobie wzajemnie pomagać, dlatego też jako Urząd Miejski czekamy na sygnały od mieszkańców, w jaki jeszcze sposób możemy im pomóc – mówi Marek Nazarko, Burmistrz Michałowa Sprzęt będzie użyczany na 48 godzin osobom, które mają potwierdzone zakażenie. Będzie można go odebrać za pośrednictwem osoby znajomej czy członka rodziny, który nie przebywa na kwarantannie i po złożeniu przez tę osobę stosownego oświadczenia, dla kogo sprzęt jest wypożyczany. Z koncentratorów tlenu będzie można skorzystać po decyzji lekarza i zgodnie z jego zaleceniami. - Zakupiliśmy 20 pulsoksymetrów i dwa koncentratory tlenu, z którego będą mogli skorzystać mieszkańcy naszej gminy. To kolejne nasze działanie w okresie pandemii. Na początku przygotowaliśmy 2000 pakietów z maseczkami, rękawiczkami i płynem dezynfekującym, zakupiliśmy ozonatory, dezynfekowaliśmy przestrzeń miejską, więc zakup pulsoksymetrów i koncentratorów tlenu jest kolejnym krokiem w walce z pandemią – dodaje Nazarko. Po sprzęt będzie można zgłaszać się od piątku, 13 listopada, do Urzędu Miejskiego w Michałowie – numer telefonu 85 713 17 74 oraz do Ochotniczej Straży Pożarnej w Michałowie – numer telefonu 85 718 90 98.

Oddaj swoje osocze

12.11.2020

Jeżeli możesz oddaj swoje osocze

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Suwałkach, którzy są tzw. „ozdrowieńcami” oddali swoje osocze, które jest jedną z najlepszych form leczenia zakażenia koronawirusem - To zabieg całkowicie bezbolesny. Udało mi się przejść weryfikację medyczną i mogłem oddać swoje osocze, które mam nadzieję, że pomoże komuś kto przechodzi zakażenie koronawirusem. Dziękuję również moim współpracownikom, że zdecydowali się oddać swoje osocze.

Namawiam wszystkich „ozdrowieńców” do tego by zgłosili się do stacji krwiodawstwa i pomogli w walce z pandemią – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku z oddziałem terenowym w Suwałkach mieści się przy ulicy Szpitalnej 60. Na oddanie osocza zdecydował się m.in. Adam Tyczkowski, pracownik Wydziału Informatyki, który swoje osocze oddaje już po raz drugi.

Przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie

12.11.2020

Białystok 12 listopada 2020 r.

Informacja prasowa

Przedsiębiorcy mogą liczyć na różne formy wsparcia

W dobie pandemii wielu przedsiębiorców ma problemy z płynnością finansową. Część firm skorzystała ze zwolnienia z opłacania składek, świadczenia postojowego czy dodatkowego świadczenia postojowego. Płatnicy mają jeszcze do dyspozycji inne formy wsparcia jak odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie ich na raty – bez opłaty prolongacyjnej, a także odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest kluczową instytucją, która realizuje tarczę antykryzysową. W tym trudnym okresie pandemii koronawirusa przedsiębiorcy oraz firmy mogą liczyć na różne rodzaje pomocy. Udzielone ulgi w ramach odroczenia terminu płatności składek oraz układy ratalne sięga już ponad 9 mld złotych.

Ulgi w opłacaniu składek bez opłaty prolongacyjnej

Tarcza antykryzysowa pozwala płatnikom składek skorzystać z odroczenia składek lub rozłożenia ich na raty bez dodatkowych kosztów, czyli bez opłaty prolongacyjnej. Odroczenie płatności dotyczy składek, których termin płatności jeszcze nie minął. Dzięki odroczeniu terminu płatności można zapłacić składki później. Jeśli zadłużenie już powstało, przedsiębiorca może wystąpić o rozłożenie długu na raty. Liczbę rat i ich wysokość płatnik ustala w porozumieniu z ZUS.

- Jeśli przedsiębiorca złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek złoży po terminie opłacania składek, ZUS naliczy jedynie odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku. Obie ulgi obejmują składki za okres od stycznia 2020 roku. Dotyczą składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Nie ma znaczenia, od kiedy płatnik prowadzi działalność. Nie ma też znaczenia wielkość jego firmy-informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę

Rozwiązanie to jest przeznaczone dla płatników składek, którzy mają trudności w terminowym opłaceniu składek w następstwie COVID-19. Będą mogli z niego skorzystać za okres od stycznia 2020 r. Ulga ta dotyczy wszystkich płatników składek – nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa. Odstąpienie od pobierania odsetek będzie możliwe w sytuacji, gdy składki już zostały opłacone, ale po ustawowym terminie płatności.

Doradca w ZUS pomoże

-  Klienci, którzy mają problemy z terminowym opłacaniem składek mogą liczyć na wsparcie naszych doradców do spraw ulg i umorzeń dostępnych w każdej placówce ZUS. Na podstawie informacji przekazanch przez klienta, doradca przedstawi najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań dostosowane do jego indywidualnej sytuacji oraz możliwości finansowych - wyjaśnia rzeczniczka.

 

Katarzyna Krupicka

regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Zaproszenie

11.11.2020

Blisko 1200 biało-czerwonych flag

11.11.2020
1200 flag oraz 800 kwiatów na 11 listopada

Blisko 1200 biało-czerwonych flag od wczoraj dumnie zdobi suwalskie ulice. Symbole narodowe pojawiły się na słupach oświetleniowych oraz przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. To właśnie przed pomnikiem wielkiego Polaka co roku odbywały się miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku, z uwagi na sytuację epidemiczną, uroczystości nie odbędą się w dotychczasowej formule. Flagi pojawią się także w innych ważnych miejscach m.in. przy „Dąbku Wolności” w Parku Konstytucji 3-ego Maja.

Oprócz biało czerwonych flag na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, jak również przy innych pomnikach znajdujących w naszym mieście, pojawi się 800 szt. kwiatów. Będą to chryzantemy odkupione przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od przedsiębiorców, którzy z uwagi na zamknięcie cmentarzy i wprowadzone ograniczenia, nie mogli zbyć zamówionego towaru w okresie święta – Uroczystości Wszystkich Świętych. Kwiaty ARMIR przekazała Zarządowi Dróg i Zieleni w Suwałkach. Dział Zieleni Miejskiej zajął się ustawieniem kwiatów.

Kwiaty pojawią się także na suwalskiej nekropoli gdzie spoczywają byli prezydenci miasta oraz zasłużeni dla Miasta Suwałki.

NA PATRIOTYCZNĄ NUTĘ

09.11.2020

 

XXVIII Wojewódzki festiwal Piosenki i Poezji Patriotycznej
Mimo epidemii, w I Liceum Ogólnokształcącym w Suwałkach odbył się 6 listopada zdalnie z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości Wojewódzki Festiwal Piosenki i Poezji Patriotycznej. Wzięło w nim udział ponad 70 uczestników, którzy przesłali jury nagrania ze swoimi występami.
W kategorii piosenki zwyciężyli ex aequo: Chór Żeński Exactus z I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku oraz Julia Oszmian z Zespołu Szkół im. Gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej i Marta Fadrowska z I Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie.
W kategorii recytacji I miejsce zajęła Natalia Filipow z I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach, a w kategorii twórczości własnej Aleksandra Gołaszewska również z I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach.
Festiwal, którego twórcą i organizatorem jest prof. Marek Urbanowicz, odbywa się w I Liceum Ogólnokształcącym w Suwałkach nieprzerwanie od 28 lat i jest prawdopodobnie najstarszą tego typu imprezą w Polsce. Cieszy liczny udział młodzieży w tym festiwalu oraz wysoki poziom uczestników, co sprawiło, że jury przyznało miejsca równoległe.