Menu:

 

www.Suwalki-info24.pl

Estacja FM

Reklama:


 

 

RSS
  • Zobacz
  • Zobacz
  • Zobacz
  • Zobacz
  • Zobacz
  • Zobacz
  • Zobacz
  • Zobacz
  • Zobacz
  • Zobacz

Patronat medialny

PARTNERZY

WSPÓŁPRACUJEMY

suwalszczyzna.com.pl

FOTO BLOG

Leszka
Przeborowskiego

 

PATRONAT MEDIALNY

 

=============

REDAKCJE

 

=========

KOMUNIKACJA

Newsy

 

Pokaż aktualności z roku:

Drodzy żołnierze i pracownicy suwalskiego garnizonu

15.08.2017

Drodzy żołnierze i pracownicy suwalskiego garnizonu

W związku z nieumożliwieniem nam zabrania głosu z okazji Święta Wojska Polskiego w trakcie uroczystości przeprowadzonych w dniu dzisiejszym (15.08) na Placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach pragniemy w formie zamieszczonego niżej listu przekazać nasze podziękowania i serdeczne życzenia.  
 
 
Drodzy żołnierze i pracownicy suwalskiego garnizonu, rezerwiści, weterani, kombatanci oraz żołnierskie rodziny
 
Obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej Święto Wojska Polskiego jest wyrazem hołdu dla tradycji i dorobku polskiego oręża. Święto Wojska Polskiego to dzień należący do wszystkich Polaków, dzień skłaniający do refleksji nad historią,  tradycją  i wartościami, które określają nas jako Naród. Przypomina nam o takich wartościach, jak honor, odwaga i poświęcenie, wskazuje na znaczenie pokoju i odpowiedzialności za losy obywateli i państwa. W tym dniu oddajemy cześć bohaterom, którzy oddając własne życie przyczynili się do tego, że możemy żyć w wolnej Polsce.
 
Reprezentując mieszkańców Suwałk oraz suwalski samorząd, z okazji Święta Wojska Polskiego pragniemy przekazać słowa szacunku i uznania wszystkim żołnierzom, a w szczególności żołnierzom i pracownikom cywilnym 14 Suwalskiego Dywizjonu  Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
  
Słowa podziękowania kierujemy do żołnierzy różnych stopni i formacji polskich sił zbrojnych. Dziękujemy za profesjonalną, rzetelną oraz pełną trudów i poświęceń służbę. Dziękujemy za codzienne zaangażowanie, determinację, a nierzadko i poświęcenie. Składamy podziękowania za odwagę i bohaterstwo w służbie Ojczyzny i jej obywateli.
 
Dziękujemy też za świadectwo patriotyzmu wyrażane podczas obchodów uroczystości rocznicowych i świąt państwowych w naszym mieście, a także aktywny udział wojska w życiu kulturalnym, sportowym i społecznym Suwałk. Jesteśmy dumni, że mamy w Suwałkach wojsko i dziękujemy wszystkim, którzy wspierają działania na rzecz jego obecności i dalszego rozwoju.
 
Przekazujemy Państwu życzenia zdrowia, pomyślności oraz zawodowej satysfakcji w służbie Naszej Ojczyzny.
 
Z okazji Święta Wojska Polskiego pragniemy także zwrócić się do kombatantów i weteranów, żołnierzy rezerwy, do reprezentantów instytucji i stowarzyszeń współpracujących z wojskiem. Dziękujemy za to, że wspomagacie Wojsko Polskie swoim doświadczeniem i radą.
 
Bardzo serdeczne pozdrawiamy również rodziny żołnierzy i pracowników cywilnych wojska. Dziękujemy za Państwa cierpliwość i oddanie.
 
                                                   Z wyrazami szacunku
 
            Przewodniczący                                                       Prezydent Miasta Suwałk
Rady Miejskiej w Suwałkach
 
      Zdzisław Przełomiec                                                           Czesław Renkiewicz
 
 
Suwałki 15 sierpnia 2017r.

Zremisowali na własnym boisku z Górnikiem Łęczna 0:0

14.08.2017

Podopieczni Artura Skowronka zremisowali na własnym boisku z Górnikiem Łęczna 0:0

 

Wigry Suwałki - Górnik Łęczna 0:0

Z przebiegu meczu wynikało, że więcej sytuacji bramkowych stworzyli w meczu z Wigrami piłkarze z Łęcznej, gdyby nie suwalski bramkarz ,,Duma Lubelszczyzny" mogłaby cieszyć się z wywiezienia trzech punktów.
Ale na przeszkodzie stawał suwalski golkiper Przemysław Wróblewski. Przynajmniej z trzech groźnych sytuacji jakie stworzyli goście wychodził obronną ręką i to jemy Wigry mogą zawdzięczać jeden cenny punkt.

– Artur Skowronek na konferencji pomeczowej - remis to wynik sprawiedliwy. Myślę, że kibice widzieli jak bardzo zależało nam na tym, aby trzy punkty zostały w Suwałkach. Było kilka fragmentów przyzwoitej gry.

Po dwóch porażkach z rzędu, Wigry wywalczyli pierwszy punkt w obecnych rozgrywkach i zajmują 16. pozycję w tabeli I ligi.

(grzeg)

Składy drużyn.
Wigry:Wróbel – Olszewski, Jurkowski, Remisz, Bogusz, Obst, Sokołowski (79. Dadok), Rybicki, Radecki, Mackiewicz (62. Wołkowicz), Klimala (62. Gąska) 
Górnik: Prusak – Kosznik, Kasperkiewicz, Wiech, Pisarczuk, Makowski, Sasin, Suchanek, Karbowy (80. Szewczyk), Bonin, Szysz (89. Szerszeń) Żółte kartki: Kosznik, Pisarczuk

Sędziował: Wojciech Krztoń (Olsztyn)

Następny mecz Wigry zagrają na wyjeżdzie 19 sierpnia o godz. 17.00 z Pogonią Siedlce.
Pogoń Siedlec wygrała 2:1 z GKS Katowice, przegrała 1:2 z Odrą Opole i 1:0 z Zagłębiem
i zajmuje 12. miejsce w tabeli.

Eryk i Kinga Martynko mistrzami świata

12.08.2017

 Eryk i Kinga Martynko mistrzami świata

Rodzeństwo Eryk i Kinga Martynko zdobyli złoty medal w zakończonych w piątek w holenderskiej miejscowości Bruinisse mistrzostwach świata w klasie CADET. Julia Hościłowicz i Julia Kundzicz były szóste, najlepsze wśród dziewcząt.

To już drugi raz zawodnicy Uczniowskiego klubu Żeglarskiego GROT Suwałki stają na najwyższym podium Mistrzostw Świata w tej klasie żeglarskiej. W 2011 roku Maciej Kamiński i Szymon Ostrowski w regatach rozgrywanych w Niemczech pokazali, że Suwałki należą do pierwszej ligi. Eryk i Kinga dzisiaj to potwierdzają!!!

12 wyścigów rozegranych od 5 sierpnia przez 64 najlepsze załogi na świecie udowodniło, że dwukrotny tytuł mistrza Polski zdobyty przez Eryka (w 2015 roku z Piotrem Topolskim, a w 2016 roku z Kingą na załodze) nie był przypadkiem – tytuł Mistrza Świata był tylko kwestią czasu!

Drugą załogą wyekspediowaną przez UKŻ GROT były nasze fantastyczne kobiety – Julia Hościłowicz i Julia Kundzicz. One  również zaprezentowały się świetnie. Były szóste, uzyskując najlepszy wynik wśród załóg żeńskich. Julia, Najlepsza żeglarka na świecie w klasie CADET również ma na swoim koncie tytuł mistrzyni Polski, zdobyty w 2016 roku w kategorii dziewcząt.

Wynik naszego teamu jest najlepszym wynikiem sportowym w ponadczterdziestoletniej historii klubu i młodzieżowego szkolenia żeglarzy w Suwałkach! Złoty medal i druga załoga w pierwszej dziesiątce – tego jeszcze nie było!!!

Nad powodzeniem całego przedsięwzięcia na miejscu czuwał trener Paweł Cherubin, wspierany przez trenera Piotra Szyca. Ich opieka była nieoceniona i osiągnięte przez suwalskich zawodników wyniki potwierdzają również klasę trenerów współpracujących z naszym klubem.

Już za chwilę Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży i apetyt na kolejne tytuły Mistrza Polski… 


Oficjalne wyniki zawodów:

https://www.cadet2017.com/en/results/41-results-world

 

Janusz Wiszniewski

UKŻ GROT Suwałk

Filmowe Lato z Orange i Multikinem

11.08.2017

Filmowe Lato z Orange i Multikinem

W najpiękniejszych zakątkach Polski niemal nieprzerwanie przez trzy  miesiące trwać będzie prawdziwa kinowa przygoda. W ciągu 84 dni odbędą  się pokazy największych hitów festiwalowych, wakacyjnych evergreenów, tytułów wprawiających w doskonały nastrój. Orange i Multikino  zapraszają kinomanów na bezpłatne pokazy w miastach, miasteczkach i   popularnych kurortach wakacyjnych. Rozpoczynające się po zmierzchu  projekcje kina plenerowego zostaną zrealizowane w najlepszej jakości  obrazu i dźwięku, którą gwarantuje, operator jednej z największych  sieci multipleksów w Polsce: Multikino.
 
21.08, poniedziałek, Suwałki, Park Konstytucji 3 Maja: „Najlepsze  
najgorsze wakacje”
Czas trwania: 103 minuty
Produkcja: USA, 2013
Reżyseria:Jim Rash, Nat Faxon
Obsada:Toni Collette, Allison Janney, AnnaSophia Robb, Steve Carell, 
Rob Corddry, Sam Rockwell.
 
Pokazywana w konkursie głównym Festiwalu Filmowego w Sundance 2013 
komedia nagrodzonych Oscarem scenarzystów „Spadkobierców” oraz 
producentów „Juno” i „Małej Miss”. Wzruszająca jak „Był sobie 
chłopiec” i zabawna jak kultowy serial „Cudowne lata”. Jak piszą 
krytycy filmowi „będziecie płakać” (Mary Pols, „Time”), „bawić, jak na 
zjeżdżalni w parku wodnym” (Nicki Newton-Plater, „Moviecritical.Net”) 
i „pokochacie każdą minutę tego filmu” (Peter Travers, „Rolling 
Stone”).
 
Nieśmiały nastolatek Duncan jedzie na pierwsze rodzinne wakacje z 
Trentem – nowym partnerem swojej mamy. Zapowiada się najgorsze lato w 
jego życiu. Nie dość, że Duncan sam o sobie nie myśli zbyt dobrze, to 
jeszcze Trent wyraźnie daje mu do zrozumienia, że jest totalnym zerem. 
Z dna rozpaczy wyciąga go nowopoznany przyjaciel Owen, któremu czasem 
brak rozsądku, ale na pewno nie brak optymizmu. Owen uczyni Duncana 
„króla aquaparku“ i sprawi, że będą to jego najlepsze wakacje.
http://soksuwalki.eu/filmowe-lato-z-orange-znakomite-kino-na-lezakach/
 
Lokalizacje i repertuar Filmowego Lata z Orange i Multikinem: 
https://www.facebook.com/events/1083911345072758

Siatkówka plażowa - Pogodne Suwałki Cup 2017

07.08.2017

W dniach 5-6.07.2017r został rozegrany turniej w piłkę siatkową plażową Pogodne Suwałki Cup 2017. W finale lepsza okazała się para Jakub Czubiński oraz Matusz Zarankiewicz wygrywając 2:0 z parą Vaskelis/Vasiljevas. W meczu o III miejsce zwyciężyła para Kerpe/Stankevicius wygrywając pewnie 2:0. Warto też dodać że najlepszą parą suwalską byli Mateusz Szwejkowski oraz Wojciech Zaborowski. W niedzielę również odbył się turniej dla "siłaczy". Zwycięzcą okazał się Michał Węglicki a w kategorii trójbój siłowy najlepszy był Artur Szuszkiewicz. tekst i foto: Michał Sobolewski

 

Uroczyste wręczenie Włóczni Jaćwingów

05.08.2017

Uroczyste wręczenie Włóczni Jaćwingów - dorocznych Nagród Prezydenta Suwałk odbyło się w Suwalskim Ośrodku Kultury. Prestiżowe wyróżnienia trafiły do sześciu osób, firm i instytucji szczególnie zasłużonych dla Suwałk w minionym roku.

W wydarzeniu udział wzięli Bożena Kamińska, poseł na Sejm RP, Anna Naszkiewicz, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego i Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

– Po raz kolejny spotykamy się aby wyróżnić osoby, które w szczególny sposób zasłużyły się dla miasta w minionym roku czy to w dziedzinie gospodarczej, społecznej czy kulturalnej – mówił podczas gali wręczenia nagród Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. –Kandydatów do nagrody zgłaszają sami mieszkańcy, a ostatecznego wyboru, przy mojej akceptacji, dokonuje kapituła złożona z laureatów ubiegłorocznej Nagrody – dodał.

Włócznię Jaćwingów – Nagrodę Prezydenta Suwałk otrzymały :

– Włócznię Jaćwingów – Nagrodę Prezydenta Miasta za działalność usługową i sponsorską wydarzeń o charakterze kulturalnym i sportowym, w szczególności „RESO Suwałki 10,5 – Miejskie Święta Biegania” otrzymała firma RESO Europa Service Spółka z o.o.

– Włócznię Jaćwingów – Nagrodę Prezydenta Miasta za wzorowe i kreatywne zarządzanie Przedszkolem nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach, a także codzienną pracę ukierunkowaną na wychowanków z różnymi problemami rozwojowymi otrzymała Urszula Rutkowska, dyrektor placówki

– Włócznię Jaćwingów – Nagrodę Prezydenta Miasta za zaangażowanie na rzecz wspierania rozwoju przedsiębiorczości lokalnej, tworzenie nowych miejsc pracy i nieustanne rozwijanie prowadzonej przez siebie firmy, a także działalność filantropijną otrzymuje Bogdan Dojnikowski, właściciel Zakładu Wyrobów Metalowych Dojnikowscy Spółka Jawna z siedzibą w Suwałkach.

– Włócznię Jaćwingów – Nagrodę Prezydenta Miasta za działalność społeczną i kulturalną na rzecz miasta, organizację koncertów i akcji ,,Zbieramy na organy” mającej na celu zebranie pieniędzy na renowację najstarszych organów w mieście otrzymuje ksiądz Dawid Banach, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Suwałkach.


Włócznię Jaćwingów – Nagrodę Prezydenta Miasta za działalność kulturalną, edukacyjną, społeczną, w tym międzypokoleniową, otrzymuje Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Kulturalnej „Nie Po Drodze”.

Specjalną Włócznię Jaćwingów z diamentem – Nagrodę Prezydenta Miasta za całokształt twórczości otrzymuje profesor Andrzej Strumiłło.

Uroczystość wręczenia nagród uświetnił koncert galowy zespołu Tre Voci Tenorzy z towarzyszeniem Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza, recital Lindy Kaukule z łotewskiej Amaty i prezentacja multimedialna ,,Jak powstały Suwałki” przygotowany przez Irynę Popovą i Kamil Maczułajtysa z SOKu.

 

Suwalski Jarmark Folkloru

21.07.2017

Suwalski Jarmark Folkloru

Suwalski Jarmark Folkloru to doskonały pomysł na rodzinne spędzenie wakacyjnego weekendu. Znakomita okazja, żeby przyjrzeć się regionalnym wyrobom, spróbować lokalnych przysmaków, ale także przypomnieć sobie lub poznać rodzime tradycje. 
Jak co roku czeka na Nas bogata oferta lokalnych rękodzielników, m.in. unikatowych, ręcznie wykonywanych ozdób i pamiątek, oraz regionalne jadło.

Podziwianie i smakowanie wyrobów właściwych Suwalszczyźnie urozmaici przegląd folkloru ludowego Suwalszczyzny, w tym prezentacja laureatów 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą – reprezentantów regionu oraz koncerty zagranicznych gości (Litwa, Rosja, Izrael), którzy odwiedzą Suwałki w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur.

Wyniki laureatów 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą

- "Rospuda" z Filipowa na III miejscu w kat. zespołów śpiewaczych

- Ania Zadykowicz (10 l.) na II miejscu w kat. Mistrz-Uczeń.

- w kat. solistów śpiewaków zaszczytne II i III miejsce zdobyli - Helena Napierała ze Starego Folwarku oraz Krystian Barszczewski spod Bakałarzewa.

Koncert w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur to nie tylko barwne tańce i stroje, ale też piękna muzyka.

Dzięki POK poznajemy dźwięki charakterystyczne dla kultur z różnych stron świata – nie inaczej będzie podczas tegorocznego Jarmarku Folkloru, wśród gości którego będzie izraelski zespół Hilluley Adar z Izraela oraz zespół Skaz z dalekiego Pskowa w Rosji.
Wstęp wolny!

Link do wydarzenia: http://soksuwalki.eu/xviii-suwalski-jarmark-folkloru/

Więcej o koncercie: 
HILLULEY ADAR (Mazkeret Batya, IZRAEL) - http://oktawa.woak.bialystok.pl/Default.aspx?pid=73&aiid=7442

SKAZ (Psków, Rosja) – http://oktawa.woak.bialystok.pl/Default.aspx?pid=73&aiid=7454

Więcej o Podlaskiej Oktawie Kultur: http://oktawa.woak.bialystok.pl/Default.aspx?pid=73&aiid=6006


Program:
Sobota 29 lipca | godz. 10:00-18:00
godz. 10:00 – prezentacje zespołów z gmin powiatu suwalskiego: Zespół POGODNE STARSZAKI z Suwałk, Zespół VIEŚNOVA z Suwałk
godz. 12:00 – uroczyste otwarcie Jarmarku przez Prezydenta Miasta Suwałk, Starostę Suwalskiego, Dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury i Wójtów gmin powiatu suwalskiego.
W przeglądzie uczestniczą ludowe zespoły śpiewacze, kapele ludowe, ludowi muzycy soliści, śpiewacy oraz muzykanci, gawędziarze ludowi oraz teatry obrzędowe z terenu Suwalszczyzny. Przegląd jest kwalifikacją do udziału w ogólnopolskich festiwalach folklorystycznych.
od godz. 12:10 – Zespoły STRUMYK i KUKUŁECZKA (Rosja), prezentacje laureatów 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą – reprezentantów Suwalszczyzny, przegląd folkloru muzycznego Suwalszczyzny
godz. 17:00 – HILLULEY ADAR (Izrael), koncert w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur

Niedziela 30 lipca | godz. 10:00-17:00
od godz. 13.00 – Zespół Pieśni i Tańca SUWALSZCZYZNA z Suwałk, Zespół TROCZANIE (Litwa), Zespół ZAKĄTEK ROSJI (Rosja), Kapela EJSZYSZCZANIE (Litwa)
godz. 16.00 – SKAZ (Rosja), koncert w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur. 

 

XVIII Suwalski Jarmark Folkloru

15.07.2017

XVIII Suwalski Jarmark Folkloru

 
Znakomita okazja, żeby przyjrzeć się regionalnym wyrobom, spróbować lokalnych przysmaków, ale także przypomnieć sobie lub poznać rodzime tradycje. Czeka bogata oferta lokalnych rękodzielników, m.in. unikatowych, ręcznie wykonywanych ozdób i pamiątek, oraz regionalne jadło. W programie występy lokalnych zespołów oraz gości z Podlaskiej Oktawy Kultur.
 
Sobota-niedziela, 29-30.07.2017
park Konstytucji 3 Maja
 
 
Suwalski Jarmark Folkloru to doskonały pomysł na rodzinne spędzenie wakacyjnego weekendu. Jak co roku nie zabraknie ludowej sztuki, rękodzieła oraz przysmaków regionalnej kuchni. Podziwianie i smakowanie wyrobów właściwych Suwalszczyźnie urozmaici przegląd folkloru ludowego Suwalszczyzny, w tym prezentacja laureatów 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą – reprezentantów regionu oraz koncerty zagranicznych gości (Litwa, Rosja, Izrael), którzy odwiedzą Suwałki w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur. 
 
Sobota 29 lipca | godz. 10:00-18:00
godz. 10:00
 
prezentacje zespołów z gmin powiatu suwalskiego
Zespół SUWALSKIE STARSZAKI z Suwałk
Zespół VIEŚNOVA z Suwałk
godz. 12:00
 
uroczyste otwarcie Jarmarku przez Prezydenta Miasta Suwałk, Starostę Suwalskiego, Dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury i Wójtów gmin powiatu suwalskiego
W przeglądzie uczestniczą ludowe zespoły śpiewacze, kapele ludowe, ludowi muzycy soliści, śpiewacy oraz muzykanci, gawędziarze ludowi oraz teatry obrzędowe z terenu Suwalszczyzny. Przegląd jest kwalifikacją do udziału w ogólnopolskich festiwalach folklorystycznych.
 
od godz. 12:10
 
Zespoły STRUMYK i KUKUŁECZKA (Rosja)
prezentacje laureatów 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą – reprezentantów Suwalszczyzny
przegląd folkloru muzycznego Suwalszczyzny
godz. 17:00
 
HILLULEY ADAR (Izrael), koncert w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur
 
 
Niedziela 30 lipca | godz. 10:00-17:00
od godz. 13.00
 
Zespół Pieśni i Tańca SUWALSZCZYZNA z Suwałk
Zespół TROCZANIE (Litwa)
Zespół ZAKĄTEK ROSJI (Rosja)
Kapela EJSZYSZCZANIE (Litwa)   
godz. 16.00
 
SKAZ (Rosja), koncert w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur
 
 
Koncerty w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur to nie tylko barwne tańce i stroje, ale też piękna muzyka. Co roku dzięki POK poznajemy dźwięki charakterystyczne dla kultur z różnych stron świata – nie inaczej będzie podczas tegorocznego Jarmarku Folkloru, wśród gości którego będzie izraelski zespół Hilluley Adar z Izraela oraz zespół Skaz z dalekiego Pskowa w Rosji. 
 

MOSZE KULBAK – POETA POGRANICZA

15.07.2017

- MOSZE KULBAK – POETA POGRANICZA, spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim – autorem przekładu książki Mosze Kulbaka Mesjasz z rodu Efraima. Spotkanie odbędzie się 17 lipca 2017r. o godz. 18.00 w Domu Pogranicza – Sejny, ul. Piłsudskiego 37

http://www.pogranicze.sejny.pl/17_lipca_godz_1800_sejny__spotkanie_o_mosze_kulbaku,25-1,15655.html

 

Zagraj w planszówkę!

15.07.2017

Zagraj w planszówkę!

Sobota, 15.07.2017, godz. 12.00
SOK, ul. Jana Pawła II 5, foyer I piętro
wstęp wolny

 


W co grano, kiedy nie było komputerów? Wiemy, że dla niektórych gry video istnieją od zawsze, ale część z nas pamięta czasy, kiedy na stole lub podłodze rozkładało się kartonową planszę, wysypywało karty, płytki, kostki, pionki i planowało strategię. Na szczęście gry planszowe nie zniknęły, zyskują wręcz nowe rzesze fanów. Dlatego we współpracy z grupą Suwałki MTG zapraszamy na Planszówki w SOK.
Gry planszowe i karciane o kilku lat przeżywają w Polsce swoisty renesans. Czasy, w których można było wybierać między Chińczykiem a Eurobiznesem, należą do przeszłości. Na rynku dostępnych jest tysiące pozycji oferujących wielogodzinną i zróżnicowaną zabawę. To świetna alternatywa dla siedzenia przed komputerem – planszówki pozwalają wyrwać się z domu, poznać nowych ludzi oraz znakomicie budują relacje. Przy okazji uczą współpracy, ekonomii i strategicznego myślenia. Dlatego, we współpracy z grupą Suwałki MTG, zapraszamy na wakacyjne spotkania przy planszówkach.
Żeby grać, wystarczą jedynie chęci i odrobina czasu. Na zajęciach poznacie kilkanaście tytułów, w które będzie można zagrać na miejscu ze znajomymi lub nieznajomymi. Zawsze znajdą się osoby, które wprowadzą w zasady gry poszczególnych tytułów oraz przyłączą się do rozgrywki. Zachęcamy do przynoszenia własnych ulubionych gier!
Oprócz gier planszowych, podczas spotkań rozgrywane będą turnieje Magic the Gathering – najpopularniejszej gry karcianej na świecie. Zapraszamy do zapoznania się z tym kultowym, niezwykle dynamicznym i ciągle rozwijającym się tytułem. Członkowie Suwałki MTG w swoich kolekcjach posiadają wiele gotowych talii, które z chęcią udostępnią nowym graczom oraz zapoznają chętnych z mechaniką i tajnikami rozgrywki.
Po szczegółowe informacje oraz harmonogram spotkań zapraszamy na fanpage zajeć. Życzymy wszystkim udanej zabawy!
http://soksuwalki.eu/zagraj-w-planszowke-nowe-zajecia-w-sok/

I Cykl Koncertów Kameralnych

13.07.2017

I Cykl Koncertów Kameralnych - Nowe Interpretacje 2017, tj.:I Koncert Ave Maria

13.08.2017 / niedziela / godz. 12.30

 

 

Wykonawcy:

Marlena Borowska - sopran / Polska /

Dalia Jatautaitė - organy, pozytyw / Litwa /

Miejsce:

Klasztor Pokamedulski w Wigrach

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach

 

II Koncert Kameralny Twórczości Karola Szymanowskiego

24.09.2017 / niedziela / godz. 18.00

Wykonawcy:

Marlena Borowska - sopran / Polska /

Šviesė Čepliauskaitė - fortepian / Litwa /

Miejsce:

Sala Koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach

ul. Noniewicza 83

 

III Koncert Papieski - Laudate Dominum

15.10.2017 / niedziela / godz. 12.30

Wykonawcy:

Marlena Borowska - sopran / Polska /

Zespół Muzyki Dawnej Sabionetta / Polska /

w składzie:

Agnieszka Obst-Chwała - flet, fidel / kierownik artystyczny zespołu /

Mirosław Feldgebel - harfa

Paweł Zalewski - viola da gamba

Miejsce: Klasztor Pokamedulski w Wigrach
Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach

Koncerty są dofinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku. WSTĘP WOLNY
Główny Organizator:

Suwalskie Towarzystwo Muzyczne im. Emila Młynarskiego w Suwałkach

 

Współorganizatorzy:

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Suwałkach

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna w Suwałkach

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach

Fundacja Wigry Pro w Wigrach

Lotnisko w Białymstoku

10.07.2017

Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski dnia 07.07.2017 r. wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego, polegającej na przebudowie i rozbudowie lotniska wraz z budową i przebudową niezbędnej infrastruktury technicznej na lotnisku Białystok Krywlany, na wniosek Aero Partner Sp. z o.o. – zarządzającej lotniskiem.

 

Zakres robót budowlanych obejmuje:

- budowę drogi startowej o wymiarach 1350m × 30m o nawierzchni sztucznej,

- budowę drogi startowej o wymiarach 840m × 160m o nawierzchni trawiastej,

- budowę płyty do zawracania samolotów,

- budowę dróg kołowania,

- budowę płyt postojowych,

- budowę wskaźników kierunku wiatru,

- budowę wskaźników ścieżki podejścia,

- budowę drogi startowej dla modeli latających,

- budowę strefy lądowania skoczków spadochronowych,

- budowę niezbędnej infrastruktury technicznej.

 

Przedmiotowa decyzja została wydana na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 lutego 2009 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego, tzw. specustawy lotniskowej.

 

Realizacja przedmiotowej inwestycji była możliwa dzięki porozumieniu zawartym pomiędzy Miastem Białystok – inwestorem, a Aero Partner Sp. z o.o. – zarządzającym lotniskiem, w zakresie rozbudowy lotniska, w tym uzyskania wszelkim potrzebnych zezwoleń oraz wspólnego przeprowadzenia procesu inwestycyjnego.

Lotnisko będzie przystosowane do obsługi samolotów pasażerskich zabierających do 50 pasażerów. Z lotniska korzystać będą lotnicze ośrodki szkoleniowe, właściciele prywatnych statków powietrznych, lotnicze pogotowie ratunkowe oraz lotnicze służby państwowe.

OSiR On Tour - kierunek Wilno

10.07.2017

W dniach 22 – 24 lipca odbędzie się trzecia tegoroczna wycieczka z cyklu „OSiR On Tour”. Celem trzydniowej wycieczki rowerowej będzie Wilno. Trasa zostanie podzielona na trzy odcinki, z dwoma noclegami na Litwie (pierwszy nad przepięknym jeziorem Metele, drugi w miejscowości Biała Waka). Noclegi pod namiotami. Pierwszego dnia uczestnicy pokonają około 78 km, drugiego - około 110 km, a trzeciego - około 30 km. Dla chętnych 24 lipca udział w mszy świętej w Ostrej Bramie. Powrót do Suwałk transportem (autobus + laweta rowerowa) - wyjazd z Wilna około 20:00 w dniu 24 lipca. Ilość miejsc ograniczona, pozostało kilka ostatnich wolnych miejsc. Uczestnicy wycieczki opłacają koszty transportu oraz lawety (całkowity koszt podamy
w późniejszym terminie, szacunkowy koszt około 60 – 70 zł/osoba). Dodatkowo wyżywienie
we własnym zakresie. Osoby, które zgłoszą swój akces do wycieczki muszą uiścić zaliczkę
w kwocie 30 zł w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Suwałkach (Dział Sportu Rekreacji i Marketingu) w ciągu 7 dni od daty zgłoszenia. W przypadku braku wpłaty zaliczki w terminie uczestnik zostanie usunięty z listy. Zaliczka nie podlega zwrotowi. Organizator zapewnia opiekę medyczną oraz transport bagaży. Podczas całej wycieczki uczestnikom towarzyszyć będzie bus Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach, który będzie środkiem transportu bagaży a także wsparciem technicznym uczestników.

Zapisy na: https://elektronicznezapisy.pl/event/1925/signup.html

Grand Prix dla gości z Łotwy

23.06.2017

Grand Prix dla gości z Łotwy

XVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK dobiegł końca.
 
W czwartek, 22 czerwca uczestnicy odebrali podziękowania, wyróżnienia i statuetki za najlepsze prezentacje. Grand Prix ufundowane przez Mecenasa Festiwalu RESO Europa Service otrzymało Młodzieżowe Studio Teatru Jorik z Rezekne na Łotwie za spektakl „Małżeństwo Balzaminowa część II: Znajdziesz to czego szukasz”. W kategorii dziecięcej zwyciężył Teatr Muzyczny Scena Chmur z Sulejówka ze spektaklem „Królowa Web”. I miejsce w kategorii młodzieżowej zajął Teatr Formy Parra i spektakl „Zgrzyt”. Uroczystości rozdania nagród towarzyszył poruszający spektakl „Szatnia” Teatru Przebudzeni z Ostródy, kantorowska opowieść o sensie życia.
 
Sens życia dla uczestników Festiwalu to z pewnością teatr. Do udziału w tegorocznym wydarzeniu zakwalifikowało się ponad dwadzieścia zespołów teatralnych z 5 krajów (Polski, Litwy, Łotwy, Słowacji i Ukrainy). Jurorzy: Mariusz Orzełek – przewodniczący, Jacek Zawadzki i Agata Uchman, zwrócili uwagę na różnorodność form teatralnych, które mieli okazję oceniać: na scenach SOK-u prezentowały się teatry ruchu, maski i lalkowe, widowiska dramatyczne, spektakle oparte zarówno o literaturę współczesną, jak i klasyczną. Wyjątkowość tegorocznej edycji podkreśliło również połączenie części konkursowej z warsztatami przygotowującymi do wystąpień plenerowych.
 
Wigraszek to, oprócz otwartych dla publiczności spektakli konkursowych, wydarzenia towarzyszące i spektakle teatrów zawodowych. Festiwal zainaugurowała teatralna parada, która w kolorowym korowodzie przeszła z centrum miasta do Suwalskiego Ośrodka Kultury i widowiskowy „Karnaval” estońskiego Teatru Ruchu i Maski Giraffe Royal. Wtorkowy i środowy wieczór należały do teatrów ulicznych – zobaczyliśmy zabawnego „Różowego Punka” krakowskiego Teatru Nikoli oraz świetny „Ostatni bastion” Teatru Lalek Pana Pejo z Sankt Petersburga. Festiwalowi towarzyszyła wystawa baśniowych obrazów Dariusza Milińskiego, malarza, scenografa i twórcy plakatów filmowych. Wydarzenie objął honorowym patronatem Prezydent miasta Suwałk Czesław Renkiewicz.
 
Grand Prix
 
·Młodzieżowe Studio Teatru Jorik z Rezekne na Łotwie za spektakl „Małżeństwo Balzaminowa część II: Znajdziesz to czego szukasz” w reżyserii Larisy Szczukiny
 
Kategoria dziecięca
 
·I miejsce – Teatr Muzyczny Scena Chmur z Sulejówka za spektakl „Królowa Web” w reżyserii Julii Kotarskiej-Rekosz.
 
·II miejsce – Zespół Teatralny Gagatek z Białegostoku za spektakl „Co widziało słonko” w reżyserii Agnieszki Marchel i Anny Bayer.
 
·III miejsce – Teatr Bum Bum Cyk z Torunia za spektakl „Księga dżungli” w reżyserii Małgorzaty Peplińskiej.
 
·Wyróżnienia: Teatr Za Królestwo i Pół Córki z Żor za spektakl „Podwodny świat” w reżyserii Mikołaja Wiepriewa, Teatr Studio Drevinukas z Olity (Litwa) za spektakl „Doktor Oj-boli” w reżyserii Iewy Ivanauskienė i Jonasa Gaižauskasa oraz Teatr Igra z Rezekne (Łotwa) za spektakl „Brzydkie Kaczątko” w reżyserii Swietlany Semenaki.
 
Kategoria młodzieżowa
 
·I miejsce – Teatr Formy Parra z Ustrzyk Dolnych za spektakl „Zgrzyt” w reżyserii Grażyny Kaznowskiej.
 
·II miejsce – Teatr File Kalorik z Banowic (Słowacja) za spektakl „To jest On” w reżyserii Zuzany Varhanikovej.
 
·III miejsce – Teatr Tara Bum z Rybnika za spektakl „W brzuchu” w reżyserii Izabeli Karwot.
 
·Wyróżnienia: Teatr Supeł z Rybnika za spektakl „Tymuś i Oleńka” w reżyserii Izabeli Karwot, Teatr Studio Skerajokliai z Alitusa (Litwa) za spektakl „Dzieci korytarzy” w reżyserii Iewy Ivanauskienė i Jonasa Gaižauskasa oraz Teatr Coś Więcej z Wrocławia za spektakl „Nie(Pokoje)” w reżyserii Patrycji Czyżewskiej-Soroki.
 
Sponsorami nagród byli: Mecenas Festiwalu Sponsor Grand Prix RESO Europa Service oraz Zakład Stolarki Budowlanej CAL Z. Cywiński i wspólnicy Spółka Jawna, Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Suwałkach Spółka z o.o, Hurtownia PIKO, AGWO Serwis, Bank Spółdzielczy w Rutce-Tartak, Zakład Produkcyjno-Budowlany BETONEX, ASPI Spółka z o.o oraz Przedsiębiorstwo Produkcji Materiałów Drogowych KRUSZBET.
 
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Kultura, TVP Oddział w Białymstoku, Radio Białystok, Radio 5, Dwutygodnik Suwalski oraz portale: Niebywałe Suwałki, Suwałki 24, Suwałki Info, Kurier Suwalski, Suwalking, tvs24.pl -  Suwalszczyzna.

Muszelki Wigier na antenie TVP

23.06.2017

Muszelki Wigier na antenie TVP

Muszelki Wigier na antenie TVP ABC już w najbliższą niedzielę, 25 czerwca, zostanie wyemitowana pierwsza część relacji z tegorocznej edycji festiwalu MUSZELKI WIGIER. Na drugą część zapraszamy także w niedzielę, 2 lipca.

Blisko 150 zespołów i solistów z Polski, Litwy, Ukrainy, Rosji oraz Gruzji uczestniczyło w XVII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca „Muszelki Wigier”, jednym z najbardziej popularnych i cenionych festiwali w Europie. W sumie na scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury wystąpiło prawie ośmiuset wykonawców. Obszerną dwuczęściową relację z tegorocznej edycji festiwalu będziemy mogli obejrzeć w dwie kolejne niedziele: 25 czerwca i 2 lipca o godzinie 16.00 na antenie TVP ABC. Serdecznie zapraszamy przed telewizory zarówno tych, którzy uczestniczyli w festiwalu „na żywo” jak i tych, którzy z różnych przyczyn nie mogli wziąć udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu artystycznym. Wkrótce też na antenie TVP 2 zostanie wyemitowany reportaż z festiwalu. Oczywiście wszystkich miłośników piosenki i tańca poinformujemy o terminie. Tymczasem zapraszamy do telewizyjnej ABC, aby przeżyć to wspólnie jeszcze raz.

Festiwal „Muszelki Wigier 2017” obfitował w wiele niezwykłych wydarzeń artystycznych. Zainaugurowała go baśń taneczna „Alicja w Krainie Czarów”, przed suwalską publicznością zaprezentowała się też gruzińska Dance Folk Group ROKVA. Festiwal zakończył pełen wzruszeń koncert wspomnieniowy z piosenkami Adama Kreczmara, Jonasza Kofty i Jacka Janczarskiego, a w koncercie galowym mieliśmy okazję zobaczyć najlepszych młodych tancerzy i wokalistów z Europy.

Organizatorzy festiwalu: Suwalski Ośrodek Kultury, Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Społecznego Oddział w Suwałkach.