Menu:

 

 

 

Reklama:


 

 

RSS
  • Zobacz
  • Zobacz

URZĄD MIASTA

Patronat medialny

PARTNERZY

WSPÓŁPRACUJEMY

FOTO BLOG

Leszka
Przeborowskiego

 

 

PATRONAT MEDIALNY

 

=============

REDAKCJE

 

=========

KOMUNIKACJA

Newsy

 

Pokaż aktualności z roku:

Transgraniczny katalizator...

23.06.2022
21 czerwca w Sejnach odbyła się konferencja podsumowującą realizację projektu „Transgraniczny katalizator współpracy Targowisko Turgus”. Projekt jest współfinansowany w ramach programu Program Współpracy Interreg V-A Litwa - Polska na lata 2014-2020 oraz wkładów własnych partnerów.
 
Projekt miał na celu umocnienie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży z terenów przygranicznych Polski i Litwy, wymianę doświadczeń a także rozwijanie współpracy przyszłych i obecnych przedsiębiorców.
Partnerami w projekcie byli: ze strony Polskiej Miastem Sejny – Lider Projektu oraz Stowarzyszenie Euroregion Niemen w Suwałkach ze strony Litewskiej Administracja gminy Kazlu Ruda oraz Stowarzyszenie Euroregion Niemen w Mariampolu.
Konferencja była okazją do podsumowań, rozstrzygnięto konkurs na najlepszy biznesplan. Po stronie polskiej nagrodzony został pomysł autorstwa uczennic z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach Moniki Moraczewskiej, Amelii Miszkiel i Karoliny Pankiewicz. Opiekunką grupy była Pani Irena Januszko. Projekt pod nazwą „Biżuteria z duszą” to biżuteria wykonana według projektu klienta z kamieni i minerałów z najciekawszych miejsc na świecie. Sejny potrzebują wykształconych przedsiębiorczych osób, mówił podczas swojego wystąpienia Arkadiusz Nowalski, Burmistrz Sejn. Chcemy aby młodzi ludzie wiązali swoją przyszłość właśnie z naszym miastem tu żyli, pracowali i prowadzili swoje biznesy. Wręczając nagrody zwycięzcom, Cezary Cieślukowski, Przewodniczący Euroregionu Niemen, podkreślał jak ważne jest budowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodych ludzi. Tereny przygraniczne mają ogromny potencjał i należy go wykorzystywać, zwłaszcza ze mamy bardzo dobre relacje po obu stronach granicy, umiemy i chcemy współpracować.
Jednym z działań w projekcie była budowa targowisk w Sejnach i Kazlu Rudzie. Podczas Konferencji nastąpiło oficjalne otwarcie targowicy w Sejnach, Burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski wraz z zaproszonymi gośćmi z Polski i Sejn posadził symboliczny „Dąb Współpracy”.
Całkowita wartość projektu to 994 537,87 Euro, z czego dofinansowanie po stronie polskiej wyniosło 458 452,09 euro. 

XXII Jarmark Folkloru

23.06.2022
XXII Jarmark Folkloru | ZGŁOSZENIA MUZYKÓW I WYSTAWCÓW
Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na XXII Jarmark Folkloru, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „Ukraińcy na Suwalszczyźnie". W  programie koncerty, przegląd folkloru muzycznego regionu oraz folkowy kiermasz z  lokalnymi wyrobami, na który zapraszamy wystawców i rękodzielników. Do przesyłania zgłoszeń zapraszamy również muzyków, śpiewaków, kapele, zespoły i solistów tradycyjnych na regionalne eliminacje do 57. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

Piknik Kawaleryjski

21.06.2022

ODLOTOWE Suwałki - PROGRAM

17.06.2022

ODLOTOWE Suwałki - PROGRAM

W sobotę i niedzielę odbywać się będą loty zapoznawcze ( taka jest prośba z aeroklubu by tak je nazywać).
Do dyspozycji będą dwa samoloty marki cesna i helikopter Robinson R44.
Koszt to
6 minut helikopter – 200zł/ os
8 minut samolot – 200zł/ os
10 minut helikopter- 300zł/ os
Będą możliwe skoki ze spadochronem w niedziele koszt 780zł/ osoba skok w tandemie. Informujemy również, że wydarzenie ma swoją stronę na FB: https://www.facebook.com/odlotowesuwalki

Stworzyły własne kosmetyki

31.05.2022

PAŃSTWOWA UCZELNIA ZAWODOWA w Suwałkach

Stworzyły własne kosmetyki

 

Hydrolat z rozmarynu, peeling z kory sosny, czy tonik z igieł świerku. Takie eko-kosmetyki stworzyły studentki kosmetologii pod okiem dr hab. Ewy Kleszczewskiej i pracowników CTT.

 Studentki III roku w ramach zajęć z fitokosmetologii najpierw badały skład surowców roślinnych i możliwości wykorzystania ich w kosmetykach naturalnych, a potem… te kosmetyki stworzyły! Po ponad dwóch miesiącach badań, prób i warsztatów w laboratoriach Centrum Transferu Technologii powstały wyjątkowe produkty – najlepsze z możliwych efektów zajęć praktycznych. Studenci wspólnie z dr hab. Ewą Kleszczewską, prof. PUZ w Suwałkach ze swoich prac i wniosków opracowują teraz publikację, która pomoże też przyszłym studentom kosmetologii.

A co konkretnie stworzyły studentki kosmetologii?

  • Tonik z igieł świerku pospolitego: działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwtrądzikowe

  • Hydrolat z liści czarnej porzeczki: działanie łagodzące, przeciwstarzeniowe, antyoksydacyjne, wzmacnia naczynka krwionośne, reguluje działanie sebum

  • Serum forsycji: działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, uszczelnia naczynka krwionośne, wzmacnia tkankę łączną i włókna kolagenowe, rewitalizuje skórę

  • Hydrolat z tui żywotnika: odświeża, tonizuje skórę, łagodzi objawy zmęczenia, łagodzi obrzęki

  • Krem z tui zwykłej: odświeża, nawilża, łagodzi objawy zmęczenia, łagodzi obrzęki

  • Krem z kory sosny zwyczajnej: działanie antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe, zapobiega utracie wody i zwiększa napięcie skóry

  • Peeling z kory sosny zwyczajnej: działanie złuszczające, antybakteryjne, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe, zapobiega utracie wody i zwiększa napięcie skóry

  • Żel do mycia twarzy z szałwii: działanie oczyszczające, tonizujące, ściągające, antyseptyczne, przeciwzapalne

  • Hydrolat z rozmarynu: działanie tonizujące, antyseptyczne, przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne

  • Mleczko z tymianku: działanie oczyszczające, przeciwzapalne antyseptyczne, przeciwtrądzikowe

  • Tonik z kory brzozy: działanie tonizujące, antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe, przeciwtrądzikowe, pobudza syntezę kolagenu

  • Hydrolat z mchu: działanie nawilżające, zmiękczające, oczyszczające, regenerujące, wygładzające i ujędrniające skórę

  • Tonik z igieł sosny zwyczajnej: działanie odkażające, łagodzi podrażnienia i matuje cerę

Fitokosmetologia polega na zastosowaniu naturalnych wyciągów roślinnych zwiększających skuteczność formuły w produktach pielęgnacyjnych. Każdy naturalny ekstrakt roślinny zawiera bowiem kluczowe czynniki aktywne o specyficznych właściwościach i o ukierunkowanym działaniu.

Czepkowanie studentów

19.05.2022

Czepkowanie studentów


Wyjątkowe święto mieli studenci pielęgniarstwa Państwowej Uczelni Zawodowej
w Suwałkach. 
Niemal 50 osób złożyło uroczyste przyrzeczenie, odśpiewało hymn pielęgniarski i otrzymało białe czepki z czarnym paskiem, które są symbolem pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. To studenci II roku, którzy wzięli udział w ceremonii CZEPKOWANIA. Jest to jedna z najbardziej znanych ceremonii zawodowych (obok rozdania dyplomów
i Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki). Czepkowanie jest momentem, który w świadomości studentów powinien wyzwolić refleksję: jak pracować nad sobą, aby opanować umiejętność przeżywania z chorym jego niepokoju, cierpień, nadziei i trosk oraz wyrobić takie cechy jak wyrozumiałość, czułość czy serdeczność.
Studenci podczas uroczystości, w obecności Senatu Uczelni, zapalili też świece jako symbol ciepła, miłości i dobroci dla drugiego człowieka. Gratulacje i podziękowania studentom oraz pracownikom Wydziału Ochrony Zdrowia składali władze Uczelni, władze samorządowe
i przedstawiciele instytucji i służb medycznych.
Okolicznościowy wykład wygłosiła dr Halina Śliżewska, która przypomniała postać Hanny Chrzanowskiej – prekursorki pielęgniarstwa środowiskowego.
Przypomnijmy, że pielęgniarstwo jest jednym ze sztandarowych kierunków kształcenia w Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach. Absolwenci tego kierunku cieszą się dużą renomą, a samo pielęgniarstwo jest zawodem szczególnym - charakteryzuje go edukacja na najwyższym poziomie, szczególnie odpowiedzialny rodzaj działania, autonomia, wysokie kompetencje i możliwość ich doskonalenia, prowadzenie badań naukowych, posiadanie własnego kodeksu etycznego czy zrzeszanie się w samorządy zawodowe. Zawód przeżywa też swoisty renesans – z roku na rok przybywa chętnych do wykonywania tego trudnego, choć pięknego zawodu.


 

Druga edycja Sudovia Gravel

19.05.2022

20 maja startuje druga edycja Sudovia Gravel 

Po raz drugi kolarki i kolarze ruszą spod WOSiRu Szelment sp. z o.o.w trzech wyścigach rozgrywanych pod nazwą Sudovia Gravel. W dniach 20-22 maja odbędzie się jedyny etapowy wyścig w Polsce, rozgrywany w zdobywającej coraz większą popularność formule gravel, czyli ścigania się po drogach o nawierzchni szutrowej. Będą to też pierwsze tego typu zawody, które odbędą się na terenie dwóch krajów – Polski i Litwy. Na starcie stanie niemal 400 zawodniczek i zawodników z Polski oraz zagranicy.

Sudovia, to historyczna nazwa krainy, która dziś znajduje się na terenie Polski i Litwy. Sudovia Gravel poprowadzi więc po najpiękniejszych drogach Suwalszczyzny - krainy ukształtowanej przez lodowiec, pełnej gór, jezior i lasów, wciąż tajemniczej i nieodkrytej przez turystów. Ponad 400 km dróg zaprowadzi zawodniczki i zawodników w najdalsze zakątki „krainy pięknej jak baśń”.

Impreza odbędzie się w zdobywającej w ostatnich latach ogromną popularność formule długodystansowych wyścigów po drogach szutrowych tzw. kolarstwa gravelowego. W jej ramach rozegrane zostaną trzy wyścigi:

  • Etapówka – kolarki i kolarze każdego z trzech dni staną na starcie nad jeziorem Szelment Wielki i ruszą na trasę. W piątek pokonają 100 km i objadą jezioro Wigry. Drugiego dnia przejadą królewski etap prowadzący przez Suwalski Park Krajobrazowy i północne krańce Suwalszczyzny. Tutaj czekają na nich największe góry i najdłuższy dystans przekraczający 180 km. W niedzielę pozostanie im do pokonania pętla przez tereny „Małej Litwy”, na wschodniej Suwalszczyźnie. Drugiego i trzeciego dnia uczestnicy przekroczą granicę i wjadą na drogi Litwy.
    Dodatkowo na trasie wyznaczonych będzie 5 premii górskich na najtrudniejszych podjazdach. Wyłonieni będą więc nie tylko najszybsi zawodnicy, ale też na wzór znanych z telewizji największych wyścigów, najlepsi górale! Łączne przewyższenie na całej trasie sięgnie 5000 metrów, co z pewnością robi wrażenie na tych, którzy nie wiedzą jak duże i strome „góry” można znaleźć na północno-wschodnim krańcu Polski.

  • Ultra – kolarki i kolarze ruszają w piątek, 20 maja, i mają 72 godziny na przejechanie ponad 410 km. Trasa poprowadzi po wszystkich trzech pętlach znanych z etapówki.

  • Maraton – to wyścig jednodniowy. W sobotę zawodnicy

Artystyczne Podwórko

19.05.2022
Artystyczne Podwórko.
Dzień Dziecka z SOK 2022


1 czerwca na Artystycznym Podwórku przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury będziemy świętowali Dzień Dziecka. W artystycznych strefach czekają doświadczenia, animacje, gry, zagadki i konkursy. SOK-owy pakiet na Dzień Dziecka zawiera dobrą zabawę, świetną pogodę, powody do uśmiechu w kolorach tęczy oraz darmowe zastrzyki... dobrej energii!

1 czerwca przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury powstanie Artystyczne Podwórko, a na nim mnóstwo najróżniejszych stref. W każdej będzie można spędzić mnóstwo czasu i ani przez chwilę się nie nudzić. Warto jednak zajrzeć do każdej, bo oferują najróżniejsze atrakcje i aktywności. Przygotujcie się na wyjątkowe kilka godzin zabawy. SOK-owy pakiet na Dzień Dziecka zawiera dobrą zabawę, świetną pogodę, powody do uśmiechu w rozmiarze XXL oraz darmowe zastrzyki... Mowa oczywiście o zastrzykach przedwakacyjnej dobrej energii!
Czekają na Was: strefa nauki - doświadczenia, pokazy i warsztaty, strefa zabawy - animacje, gry, konkursy, zagadki i bańki mydlane, strefa teatru i pacynki gry i animacje teatralne, tworzenie pacynki, strefa sztuki - "W krainie marzeń i kolorów", strefa starych gier - planszówki i  zabawy podwórkowe, strefa plastyczna - "Kraina uśmiechu", strefa wyobraźni - papieroplastyka, strefa malucha - czytanie na kocyku, DR CLOWN - animacje z klownem, strefa survivalu z Survivalis - czyli jak poradzić sobie w ekstremalnych warunkach  oraz konkursy z nagrodami.
W programie również taneczne występy Studia Tańca Radość, Studia Tańca Dance Academy, Studia Tańca Dotyk, Studia Piosenki Świetlik i zespołu Fleksik z SOK oraz stoiska gości specjalnych - suwalskiej Policji, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej.
Wydarzenie odbędzie się 1 czerwca 2022 r. od godz. 16.00 do 19.00 na terenie wokół Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II 5.

 

Z pozdrowieniami,
Łucja Januszko

Przyrodnicze Warsztaty Ruchowe

19.05.2022
W niedzielę 22 maja w Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej zapraszamy do Krzywego na Przyrodnicze Warsztaty Ruchowe.
Będzie dużo dobrego ruchu na świeżym powietrzu oraz gra, w której zwycięzcy otrzymają komplet naszych magnesów #ZEnergiąŁączymyPokolenia
Działanie współfinansowane przez Fundację PGE
Z pozdrowieniami
Elżbieta Perkowska - WPN

Zaproszenie dla programistów

11.05.2022

 

W związku z powstałą inicjatywą Rezerwat.IT chcielibyśmy zaprosić na pierwsze spotkanie networkingowe lokalnych programistów, które odbędzie się 17 maja 2022 r. o godz. 18.00 w Parku Naukowo –Technologicznym w Suwakach (ul. Innowacyjna 1). Rezerwat.IT to spotkania organizowane przez programistów dla programistów. Nie ważne czy stawiasz pierwsze kroki w programowaniu, czy też tworzysz zaawansowane projekty - jest to miejsce dla Ciebie. Chcemy byś czuł się dobrze, byś wychodził ze spotkań zadowolony i z nowymi perspektywami. Tworzymy miejsce, w którym możesz podzielić się swoimi działaniami, ostrzec przed problemami, zachęcić do korzystania z różnych produktów. Nasze spotkania to świetna sposobność do poznania nowych ludzi, promocji własnej osoby, jak również firmy. Jesteśmy dla Ciebie i liczymy, że zatrzęsiemy suwalskim światem IT. Naszą ambicją jest rozwój informatyczny w naszym regionie. Pierwsze spotkanie odbędzie się pod hasłem #01 Orzeł wylądował. Agenda spotkania obejmuje trzy tematy, prezentowane przez praktyków programistów z wieloletnim stażem które będą zalążkiem do dalszej dyskusji: 1. Po co są spotkania i dlaczego warto brać w nich udział ? – Szymon Liszewski – programista .NET. Przez ostatnie lata tworzy rozwiązania w oparciu o systemy ERP firmy Comarch. 2. Flutter by Google – kilka szybkich kroków i aplikacja mobilna gotowa. – Łukasz Kopiczko – absolwent Politechniki Warszawskiej, Team Lider oraz Doradca IT. Od kilku lat tworzy systemy informatyczne wraz z zintegrowanymi z nimi aplikacjami mobinymi. 3. Zatrudnij robota do pracy, czyli kilka słów o automatyzacjach. – Łukasz Dmitruk – pasjonat nowoczesnych technologii. Od 5lat pracuje w Code&Pepper, aktualnie w roli QA Engineer’a , dbając o jakość oprogramowania tworzonego dla branzy Fintech. Udział dla uczestników jest bezpłatny. Każde ze spotkań składa się z części merytorycznej i nieformalnej. Podczas spotkań swoją wiedzą i doświadczeniami dzielą się eksperci, specjaliści reprezentujący globalne i lokalne marki związane z IT. Partnerem organizacyjnym jest Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach sp. z o.o.

Wszystkie informacje o spotkaniu, łącznie z formularzem rejestracyjnym znajdują się na stronie internetowej spotkania http://rezerwat.it.

z wyrazami szacunku, Eliza Kupich
Park Naukowo –Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach sp. z o.o. tel.: +(48) 87 564 22 34 | eliza.kupich@park.suwaki.pl www.park.suwalki.pl

WOSiR Szelment zaprasza

06.05.2022

 

 WOSiR Szelment sp. z o.o. otwiera sezon letni i zaprasza turystów do skorzystania z atrakcji #AktywniewNaturze.

Już 12 maja otwieramy sezon letnich atrakcji wodnych nad Jeziorem Szelment Wielki. Będzie można u nas wypożyczyć sprzęt wodny oraz skorzystać z wyciągu narciarskiego do sportów wodnych. Po raz pierwszy uruchomiliśmy u nas rejsy katamaranem ze sternikiem w godz. 11.00-13.00. Oczywiście nasz katamaran będzie także można wypożyczyć i po krótkim przeszkoleniu sterować samemu. Atrakcje wodne ucieszą młodsze dzieci i te nieco starsze. Dla rodziców przygotowano strefę wypoczynku wyposażoną w parasole oraz wygodne leżaki, które można wypożyczyć nad jeziorem.  Inną propozycją, z której będą mogli korzystać mieszkańcy regionu i turyści odwiedzający Szelment, jest strefa spa – sauna, która niedawno przeszła metamorfozę. Tegoroczny sezon letni zapowiada się nie tylko upalnie, ale i bardziej komfortowo. Mieszkańcy i turyści spędzający czas nad wodą będą mogli korzystać  z Nowości, którymi będą kontener restauracyjny, uatrakcyjniający plażę WOSiR Szelment i dwukrotnie większy park wodny (dmuchańce), który będzie pod nadzorem ratownika ale na te atrakcje trzeba będzie jeszcze chwilę zaczekać. Oficjalne otwarcie nowych atrakcji planowane jest z początkiem  lata. Trwają prace nad ich ukończeniem a w szczególności dotyczą one nowej plaży dla dzieci jak i dorosłych. 12 Maja w dzień standardowo kto ma ochotę i moc, zapraszamy na bezpłatną jazdę w godz. 14.00-15.00, natomiast około godz. 16:00 zapłonie ognisko Godziny funkcjonowania wyciągu. pon-pt w godz. 14:00-18:00. sob-ndz12:00-18:00, z czasem godziny te zostaną wydłużone. Dla grup zorganizowanych istnieje także możliwość rezerwacji toru w innych godzinach (na minimum 60 minut). * Wakepark czynny jest sezonowo, a jego dostępność ze względu na bezpieczeństwo uzależniona jest od warunków atmosferycznych. Przypominamy także o obozach i półkoloniach letnich organizowanych w Szelmencie Mamy przeświadczenie, że jest to bardzo lubiany przez dzieci sposób spędzenia wakacji,więc warto pomyśleć o jak najszybszej rezerwacji terminów, aby inni nas nie ubiegli. Życzymy udanych łowów w rezerwacjach. Do zobaczenia na miejscu w WOSiR Szelment.

Ze sportowym pozdrowieniem

Halina Kempińska

ZAPROSZENIE - Kaczy Dołek

23.04.2022
 
W 2017 roku przy Kaczym Dołku w Suwałkach wraz z mieszkańcami okolicy oraz przyjaciółmi z Suwalskiego Klubu Seniora wznieśliśmy kopułę społeczną – wierzbową altanę z przyległymi permakulturowymi grządkami. Nie mieliśmy szczęścia, mimo regularnego podlewania, bardzo suche lato spowodowało, iż kopuła się nie ukorzeniła. Mimo tego była dla wielu mieszkańców miejscem atrakcyjnym, szczególnie korzystali z niej seniorzy z Suwalskiego Klubu Seniora, spotykając się pod kopułą m.in.
w okresie pandemii, gdy przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu było regulowane różnymi obostrzeniami.
Kopuła na stałe wpisała się w krajobraz Kaczego Dołka. Wymaga jednak naszej troski. Wyschły i wykruszyły się jej elementy konstrukcyjne. Mimo iż co roku zieleniło się na niej dzikie wino, kopule, po ostatnich wichurach kopuła poległa, potrzebna jest tytułowa „reanimacja". Na drodze edukacji ekologicznej – ekologicznej rezydencji artystycznej, przy udziale wolontariuszy – seniorów i mieszkańców okolic Kaczego Dołka – chcemy odnowić kopułę. Tym razem zrobimy to wczesną wiosną, wówczas będą duże szanse, że tym razem wierzbowe witki się ukorzenią i co roku kopuła będzie rosła w metrach i rosła w siłę oraz będzie modelowym przykładem permakultury i wciąż nowoczesnego, proekologicznego trendu – żywej architektury.
Projekt zakończy się w czerwcu „świętem zieleni" – Eko Piknikiem nad Stawem, z udziałem mieszkańców okolic
Kaczego Dołka i innych osób zaangażowanych w projekt, stanowiącym wydarzenie
upowszechniające rezultaty.

Zaproszenie na bezpłatny seans

20.04.2022

Eko wizja 2021 – odbierz zaproszenie na bezpłatny seans w kinie

Już w najbliższy czwartek (21 kwietnia) o godzinie 17:00 w kinie Cinema Lumiere w Suwałkach odbędzie się premierowy pokaz filmu "Eko wizja 2021", którego producentem jest Fundacja Teraz Wschód. Każdy mieszkaniec Suwałk może odebrać zaproszenie na bezpłatny seans. Liczba miejsc jest ograniczona. Film "Eko wizja 2021" ukazuje między innymi problemy współczesnego świata związane z degradacją środowiska i przedstawia sposoby na życie zgodne z naturą. Jest również podsumowaniem tego, co działo się podczas Festiwalu Ekologicznego EKO WIZJA, który odbył się w suwalskim Parku Konstytucji 3-go Maja w październiku 2021 r. Wszystkie osoby zainteresowane zaproszeniem na bezpłatny seans proszone są wysłanie wiadomości e-mail na adres teraz.wschod@gmail.com. W temacie wiadomości należy wpisać „Eko wizja 2021”, a w treści podać liczbę osób chętnych pojawianiem się podczas pokazu. Liczba miejsc jest ograniczona. Producentem filmu jest Fundacja Teraz Wschód. Misją Fundacji jest wyrównanie szans dla dzieci i młodzieży na rozwój sportowy, intelektualny i kulturowy. Wszystkim organizowanym przez nas wydarzeniom przyświeca jeden cel – zbiórka funduszy na stypendia sportowe dla wybitnie utalentowanych sportowców. Więcej o działalności Fundacji można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/fundacja.teraz.wschod/

Zapraszamy po budki dla ptaków

12.04.2022

Zapraszamy po budki dla ptaków

W czwartek (14 kwietnia), w suwalskim Urzędzie Miejskim będą rozdawane budki lęgowe dla ptaków. Budek jest 100. Osoby, które chciałyby dostać jedną z nich mogą zgłaszać się do suwalskiego Ratusza przy ul. Mickiewicza 1 od godziny 8.00.                                                                             - Rolą samorządu jest to by dbać o każdą sferę życia. Naszym zadaniem jest również dbanie o zwierzęta. Dlatego już tradycyjnie po raz kolejny przygotowaliśmy budki dla ptaków, a teraz chcemy je rozdać naszym mieszkańcom – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. By otrzymać budkę trzeba będzie spełnić dwa warunki. Pierwszy - należy wpisać się na listę, na której widniał będzie adres nieruchomości, gdzie zostanie umieszczona budka dla ptaka. Drugi warunek - jeden mieszkaniec może otrzymać tylko i wyłącznie jedną budkę. Budki będą rozdawane do wyczerpania zapasów – obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy.

Koncert pamięci Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskie

08.04.2022

 Koncert pamięci Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskie

Tradycyjnie przed festiwalem bluesowym w naszym mieście, planujemy Rozgrzewkę SBF 2022. W tym roku, 29 kwietnia, na scenie sali im. Andrzeja Wajdy SOK wystąpi PIOTR NALEPA BREAKOUT TOUR SYMFONICZNIE – koncert pamięci Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy z udziałem Suwalskiej Orkiestry Kameralnej. Koncert poprzedzi konferencja prasowa nt. Suwałki Blues Festival 2022.

ROZGRZEWKA SBF 2022. Piotr Nalepa Breakout  Tour Symfonicznie – koncert pamięci Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej z udziałem Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza. 29.04 (piątek), godz. 19.00. Sala im. A. Wajdy SOK, ul. Papieża Jana Pawła II Bilety: 40 zł, do nabycia w kasie SOK i na soksuwalki.eu/bilety

Serdecznie zapraszamy - Piotr Nalepa Breakout Tour Symfonicznie to koncert pamięci Tadeusza Nalepy i Miry KubasińskiejPiotr Nalepa – syn Tadeusza i Miry – od 2007 roku realizuje wraz z zespołem Nie-Bo ,,artystyczny testament’’ rodziców wykonując utwory z repertuaru zespołu Breakout. Skład zespołu: Piotr Nalepa – gitara, Robert Lubera – gitara, śpiew, Zaneta Lubera – śpiew, Wojtek Famielec – gitara basowa, Michał Jurkiewicz – organy hammonda, Józef Rusinowski – perkusja. W 10 rocznicę śmierci Tadeusza Nalepy powstała nowa wersja koncertu: symfoniczna, która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy i krytyków.  Breakout Symfonicznie jest hołdem dla wspaniałych twórców: Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej, których dorobek artystyczny stanowi ważną cześć historii polskiej muzyki rozrywkowej. To piękny projekt, pragniemy dotrzeć z nim wszędzie tam, gdzie istnieją zespoły symfoniczne i wszędzie tam, gdzie znajdziemy możliwości jego realizacji…  Po dziesięciu latach mamy za sobą ponad dwieście koncertów i wiele wspaniałych spotkań z ludźmi, dla których ta muzyka znaczy bardzo wiele. Występowaliśmy w wielu miastach Polski, a także Austrii, Niemiec, Czech, USA, Kanady. Projekt symfoniczny jest sposobem na oddanie hołdu wspaniałym twórcom, których dorobek artystyczny to znacząca cześć historii polskiej muzyki rozrywkowej (w 2018 roku mija jedenasta rocznica śmierci Tadeusza Nalepy). Pragniemy dotrzeć wszędzie tam, gdzie istnieją zespoły symfoniczne i wszędzie tam, gdzie znajdziemy możliwości realizacji tego projektu. Na stronie internetowej Programu III Polskiego Radia dostępny jest „trójkowy” koncert transmitowany 1 listopada. Na takim właśnie programie opieramy nasz koncert, do którego mamy gotowe aranżacje na orkiestrę symfoniczną. Rozpoczęliśmy w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Za nami koncerty symfoniczne w Tarnowie, Słupsku, Kaliszu, Bydgoszczy, Rzeszowie, Zamościu, Płocku, Białymstoku i Katowicach – Robert Lubera.

Do Jeleniewa zawita Naukobus

29.03.2022

Szanowni Państwo,
po długiej przerwie Centrum Nauki Kopernik uruchomiło wyjazdy Naukobusu z mobilną wystawą Eksperymentuj! na pokładzie. Miło mi poinformować, że 31.03 i 01.04 Naukobus będzie gościł w Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Jeleniewie. Przez dwa dni uczniowie będą korzystać z interaktywnych eksponatów, eksperymentować z edukatorami z Centrum Nauki Kopernik, zadawać pytania i odkrywać zjawiska przyrodnicze
Wystawa jest częścią programu Nauka dla Ciebie. To wspólna inicjatywa Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.

 

Anna Dąbrowska

 

 

31 marca i 1 kwietnia do Jeleniewa zawita Naukobus prosto z Centrum Nauki Kopernik.

Wystawa Eksperymentuj!, którą przez dwa dni będzie gościć szkoła udowadnia, że nauka zachwyca, budzi ciekawość, bawi i wciąga. Wystawa Eksperymentuj! to część programu Nauka dla Ciebie, który jest wspólną inicjatywą Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik skierowaną do mniejszych miejscowości.

Dotykanie nauki
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Jeleniewie przez dwa dni będą cieszyć się samodzielnym eksperymentowaniem. To nie tylko pozwala obudzić ciekawość. Siadając na wirującym krześle, można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Można też sprawdzić, jak utrzymać w powietrzu piłkę plażową. Jednym z ulubionych eksponatów jest „człowiek-układanka” – dzieci próbują umieścić organy wewnętrze we właściwych miejscach, co budzi dużo emocji.

Eksperymenty w domu
Dla uczniów przygotowany został także „Poradnik młodego naukowca”. Znajdują się w nim propozycje doświadczeń, które można samodzielnie przeprowadzić w domu. Okazuje się, że można samodzielnie eksperymentować używając tego, co ma się pod ręką. Nawet za pomocą opakowania zwykłych landrynek można stworzyć pomoc, która zobrazuje Twierdzenie Pitagorasa.

 

 

W najbliższym odcinku Ninja Warrior Polska

28.03.2022

W najbliższym odcinku Ninja Warrior Polska 

 
"W najbliższym odcinku Ninja Warrior Polska (już we wtorek) będzie można zobaczyć w akcji dwóch mieszkańców Suwałk:
Tomasza Dąbrowskiego - trenującego parkour, współzałożyciela suwalskiej Movement Areny, który między innymi prowadzi tam zajęcia z OCR (biegi z przeszkodami) i biegi typu ninja oraz
Arkadiusza Zonia, wielokrotnego uczestnika Runmagedon, również trenującego biegi przeszkodowe.
W jednym z poprzednich odcinków awans do finału wywalczył natomiast pochodzący z Suwałk Mateusz Skrodzki - obecnie nauczyciel wychowania fizycznego w Gdańsku".
 
Dawid Harasim

Marcin Zdunik zagra w Suwałkach

25.03.2022

Marcin Zdunik zagra w Suwałkach

Suwalska Orkiestra Kameralna i jej gość specjalny, znakomity polski wiolonczelista, Marcin Zdunik zapraszają na muzyczną podróż od renesansu po czasy współczesne. W programie koncertu usłyszymy kompozycje Krzysztofa Komedy, Józefa Haydna i Franciszka Schuberta.
Solistą kwietniowej Filharmonii Suwałk będzie ceniony w kraju i na świecie polski wiolonczelista, Marcin Zdunik. W ocenie znawców wyróżnia go oszałamiająca technika, wirtuozowski wdzięk i podziwu godna różnorodność zainteresowań. Suwalska Orkiestra Kameralna zagra pod dyrekcją maestro Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza.
W programie:
· suita utworów na wiolonczelę improwizującą i orkiestrę smyczkową Krzysztofa Komedy w aranżacji Marcina Zdunika,
· koncert na wiolonczelę i orkiestrę nr 1 C-dur Józefa Haydna,
· V symfonia B-dur Franciszka Schuberta.
Marcin Zdunik to polski wiolonczelista, solista i kameralista. Wykonuje muzykę od renesansu po dzieła najnowsze, improwizuje, aranżuje i komponuje. Jest zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych (BBC Proms w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano oraz Chopin i Jego Europa w Warszawie). Wystąpił jako solista na estradach wielu renomowanych sal, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Cadogan Hall w Londynie i Rudolfinum w Pradze. Wielokrotnie partnerowały mu znakomite zespoły – m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Kameralnąa Unii Europejskiej, City of London Sinfonia, Orkiestra Sinfonia Varsovia i City of London Sinfonia, a także wybitni dyrygenci – np. Andrzej Boreyko, Antoni Wit i Andres Mustonen.
Koncert odbędzie się 8 kwietnia 2022 r. o godz. 19.00 w Sali im. Andrzeja Wajdy Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II 5 w Suwałkach. Bilety w cenie 40 zł dostępne są w sprzedaży internetowej oraz w kasie SOK. Z Suwalską Kartą Mieszkańca zniżki do 50%.
Z pozdrowieniami, Agnieszka Małka

ZUS weekend dla Ukrainy

25.03.2022

Białystok 23 marca 2022 r.

 

Informacja prasowa

ZUS weekend dla Ukrainy. Wnioski o 500plus w języku ukraińskim od soboty

Już od soboty, 26 marca uchodźcy z Ukrainy będą mogli złożyć elektronicznie wniosek o 500 plus na dzieci. Specjalny formularz w języku ukraińskim będzie dostępny tylko na PUE ZUS. W najbliższy weekend placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy. Pracownicy ZUS będą pomagać im w założeniu profilu na PUE ZUS i złożeniu wniosku o świadczenie 500plus.

 - Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi będą mogli starać się o świadczenia rodzinne z ZUS takie jak: świadczenie 500plus, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy dofinansowanie do żłobka. Specjalny wniosek o 500 plus w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie już od soboty. Dlatego też w najbliższy weekend ZUS organizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”. 26 i 27 marca w różnych miejscach w Polsce, placówki ZUS będą otwarte dla uchodźców, którzy chcą złożyć wniosek o 500 plus na dzieci – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

- Aby złożyć elektroniczny wniosek o 500 plus, uchodźca i dziecko musi posiadać specjalny PESEL. Potrzebne będzie też konto w banku i polski numer telefonu. Zasady przyznawania świadczenia dla uchodźców są takie same jak dla naszych obywateli. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia – dodaje rzeczniczka.

W najbliższy weekend placówki ZUS będą otwarte w godzinach 9.00-15.00. Pracownicy ZUS pomogą obywatelom Ukrainy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o świadczenie 500 plus. W województwie podlaskim dyżury odbędą się:

  • 26 i 27 marca w ZUS : w Białymstoku, ul. Młynowa 29 ,

  • w Bielsku Podlaski, ul. Widowska 10 A

  • w Suwałkach, ul. 1 Maja 33

  • 26 marca w ZUS: w Augustowie, ul. Hoża 8,

  • w Hajnówce, ul. Armii Krajowej 16

  • w Siemiatyczach, ul. Ogrodowa 5

  • w Sokółce, ul. Gen. Wł. Sikorskiego 38 c

  • w Łomży, ul. Szosa Zambrowska 29

  • w Zambrowie, ul. Fabryczna 3 a

  • Wykaz otwartych w weekend placówek 

  • jest również zamieszczony na stronie www.zus.pl.

Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy

ZUS województwa podlaskiego

Zaśpiewaj z ZPiT Suwalszczyzna

24.03.2022

Zaśpiewaj z ZPiT Suwalszczyzna

Zespół szuka nowych głosów do chóru
 
Suwalski Ośrodek Kultury i Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna zapraszają na przesłuchania do chóru Suwalszczyzny. Poszukiwane są osoby, w których życiu muzyka, w szczególności śpiew, zajmuje miejsce szczególne. Jeśli kochasz polską tradycję, ludowe stroje, występy na scenie, jesteś osobą obdarzoną muzyczną wrażliwością i pasją, masz szansę dołączyć do Zespołu. 
Przesłuchania odbywają się w sali 2.15 Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II 5, w czwartki w godz. 20.00-21.00 oraz soboty w godz. 11.00-12.00, poczynając od 24 marca 2022 r. Poprowadzą je chórmistrzyni Zespołu Pamela Sinicka-Krupa oraz jego choreograf i kierownik Robert Ślizewski. 
Wymagania: wiek od 15 do 45 lat, dobre warunki głosowe, muzykalność. Doświadczenie wokalne i zdolności aktorskie będą dodatkowym atutem. Kandydaci proszeni są o przygotowanie jednego utworu ludowego (mile widziane pieśni z repertuaru ZPiT Suwalszczyzna w swoim głosie). Uczestnictwo w grupie koncertowej nie wiąże się z żadnymi opłatami.
Pierwszą okazją do wspólnego występu może być kwietniowy (23.04, godz. 19.00) Koncert dla Przyjaciół, podczas którego Zespół zaprezentuje przekrój dotychczasowych programów tanecznych. Zabrzmią także tradycyjne pieśni. Koncert rozpocznie przygotowany specjalnie na siedemdziesiąte urodziny mazur w choreografii kierownika Zespołu, Roberta Śliżewskiego. Tancerzom będzie towarzyszyła Kapela pod kierownictwem Krzysztofa Krzesickiego. W finale publiczność będzie miała okazję usłyszeć wzruszający występ pokoleń. Koncert odbędzie się w Sali im. A. Wajdy Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II 5 w Suwałkach. Bilety na wydarzenie są dostępne w sprzedaży online i w kasie SOK. Z Suwalską Kartą mieszkańca zniżki do 50%. 
Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna to jeden z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Powstał w 1951 roku; w 2021 roku obchodził 70-lecie istnienia. Jest laureatem prestiżowej Nagrody Podlaska Marka, nagrody Prezydenta Suwałk Włócznia Jaćwingów oraz medalu Zasłużony dla Miasta. Z powodzeniem rekonstruuje suwalskie tradycje taneczne, animuje lokalną społeczność, koncertuje w kraju i za granicą, udanie promując lokalne dziedzictwo kulturowe, tradycje Suwałk i regionu. Repertuar grupy obejmuje tańce regionalne z wielokulturowej Suwalszczyzny, narodowe i europejskie tańce salonowe oraz widowiska taneczno-teatralne opowiadające o tradycjach Suwałk i Suwalszczyzny z wykorzystaniem autentycznej muzyki i pieśni, w wiarygodnym, inspirowanym tradycją wykonaniu. Najnowszy program Zespołu to dynamiczne i porywające kolorem tańce huculskie.
 
Z pozdrowieniami,
Agnieszka Małka 

Samochód wpadł do rowu

22.03.2022
Dzisiaj (22.03.2022)
 
 
tuż przed godz. 13 dyżurny KMP Suwałki otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na DK nr 8 w miejscowości Lipniak gm. Szypliszki, samochód wpadł do rowu.
Ze wstępnych ustaleń policjantów wynikła, ze kierowca osobowego mercedesa na litewskich tablicach rejestracyjnych, przysnął za kierownicą i zjechał do przydrożnego rowu. Kierowca i pasażerka - ob. Ukrainy, przetransportowani do szpitala na badania. Kierowca trzeźwy. 
 

Proszę o pomoc dla synka

15.03.2022
Proszę o pomoc dla mojego 4,5 letniego synka Michałka który pilnie potrzebuje operacji bioderek niestety zbiórka idzie bardzo wolno ,pilnie potrzebujemy nagłośnienia o pomoc i wsparcia ,wysłałam wcześniejszym e-mailem artykuł w którym jest wszystko dokładnie opisane . Tu jest zbiórka na siepomaga dla Michałka www.siepomaga.pl/michal-flaka

Tajemnica szopy nad Wigrami

14.03.2022
Spotkanie autorskie, warsztaty detektywistyczne, autograf w prezencie. Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie z Katarzyną Barcikowską, autorką książki "Tajemnica szopy nad Wigrami", której akcja dzieje się na Suwalszczyźnie. To pełna humoru, detektywistyczna powieść dla dzieci. Wydarzeniu towarzyszy konkurs, w którym można wygrać książki z osobistą dedykacją autorki, detektywistyczne warsztaty oraz promocyjna sprzedaż "Tajemnicy...". Wstęp wolny. 
Rozpracujcie "Tajemnicę szopy nad Wigrami"! Mali detektywi, uważajcie! "Tajemnica szopy nad Wigrami" może być niebezpiecznie... wciągająca. Zaczytajcie się w pełnej humoru, detektywistycznej powieści dla dzieci, która pobudza wyobraźnię i zmysły poszukiwaczy przygód! Autorką książki jest Katarzyna Barcikowska, zakochana w Suwalszczyźnie warszawianka. Tak pisze o niej wydawca: "Dołączcie do Józefinki oraz jej przyjaciół i dajcie się wciągnąć w wir wakacyjnej przygody. Bądźcie jednak ostrożni...
W lesie nad jeziorem Wigry pojawił się ostatnio tajemniczy budynek bez okien i drzwi, a w jego okolicy podobno rozlegają się budzące grozę odgłosy! Miejscowi twierdzą, że znajdował się tam cmentarz poległych w dawnych czasach jaćwieskich wojowników... Józefinka i jej przyjaciele nie mają ochoty na spotkanie z duchami, ale gdy nocą ktoś wykrada im wszystkie słodycze, żarty się kończą."
 
Dla wszystkich poszukiwaczy przygód i detektywów gotowych sprawdzić, co tak naprawdę kryje się w leśnym budynku, Suwalski Ośrodek Kultury wraz z autorką książki przygotowali specjalny konkurs. Pytanie konkursowe brzmi: "W okolicach Suwałk zostało odkryte jedno z największych i najbogatszych cmentarzysk wczesnośredniowiecznych. Jakiego ludu dotyczy?". Odpowiedzi można wysyłać do 20 marca. Trzy pierwsze osoby, które prześlą na adres mejlowy dorota.sklodowska@soksuwalki.eu prawidłowe odpowiedzi, otrzymają książki z osobistą dedykacją autorki. Nagrody zostaną wręczone przez autorkę podczas spotkania, 26 marca o godz. 16.00 w Kawiarni Artystycznej, w SOK przy ul. T. Noniewicza 71. Wstęp wolny.
 
Organizatorzy zapowiadają także detektywistyczną niespodziankę - po spotkaniu z autorką odbędą się warsztaty dla małych detektywów. Będzie to prezentacja, dyskusja i zabawa interaktywna. Dzieci nauczą się, na co zwracać uwagę w śledztwie, jak odczytywać ślady pozostawione na miejscu "zbrodni" itd. Podczas spotkania będzie również można kupić książkę w atrakcyjnej cenie oraz zdobyć autograf autorki. 
 
Katarzyna Barcikowska – z zawodu dyplomatka, pasjonuje ją praca i zabawa ze słowem pisanym w każdej formie. Hobby i zamiłowania zmienia w sposób z góry zaplanowany raz do roku. Często zadaje sobie pytanie: „Kiedy ostatnio zrobiłaś coś po raz pierwszy w życiu?". Zdecydowany nadmiar przyswajanych informacji przerabia na krótkie i dłuższe formy literackie. Książka Tajemnica Szopy nad Wigrami powstała między innymi po to, aby zachować notowane przez nią od wczesnego dzieciństwa przygody i śmieszne powiedzonka rodzeństwa, a w ostatnich latach również własnej córeczki i jej przyjaciół. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Novae Res i jest dostępna w sprzedaży na stronie: https://bit.ly/Tajemnica_szopy_nad_Wigrami.
 
 
Z pozdrowieniami,
Agnieszka Małka

Suwałki Miss Run oraz Suwalski Bieg z Wąsem

05.03.2022

Szanowni  Państwo,

Dramatyczna sytuacja w związku z wojną w Ukrainie sprawia, że nikt z nas nie może przejść obojętnie obok tego, co aktualnie dzieje się na naszych oczach. Pozostajemy solidarni z Ukrainą i biegniemy z pomocą. Dosłownie! Dlatego też zaplanowane na 13 marca 2022 roku biegi Suwałki Miss Run oraz Suwalski Bieg z Wąsem będą miały charakter charytatywny! Decyzją organizatorów biegów - Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach oraz Stowarzyszenia Sportowe Miasto, wszystkie opłaty startowe trafią do Związku Ukraińców w Suwałkach, które organizuje pomoc przybywającym do naszego miasta uchodźcom, jak również wspierają osoby pozostałe na obszarze objętym wojną. Tego dnia będą również z nami obecni wolontariusze Stowarzyszenia KOSTROMA. Każdy z biegaczy, czy też osób towarzyszących, będzie miał możliwość dodatkowego wsparcia finansowego potrzebującym. Dlatego też w imieniu organizatorów zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie komunikacyjne tego wyjątkowego wydarzenia. Będziemy wdzięczni za zamieszczenie w prowadzonym przez Państwa mediach plakatu promującego wydarzenie, który załączam do niniejszej korespondencji.

Zapisy do biegów: https://tiny.pl/9pnht

#BiegnęzPomocą #SolidarnizUkrainą  

Pozdrawiam,  Kamil Klimek

Suwalski Kaziuk zaprasza!

03.03.2022
Suwalski Kaziuk zaprasza!
Odpustowy jarmark suwalski powraca! W pierwszą marcową niedzielę zapraszamy na wiosenny spacer wśród kolorowych kramów. Na odwiedzających czeka ponad sto stoisk z regionalnymi przysmakami pogranicza, rękodziełem ludowym i rzemiosłem artystycznym. W programie także barwne prezentacje folkloru muzycznego regiony przez ludowe kapele z regionu. Organizatorzy zapraszają już od godz. 9.00 na, pierwszy z wielu tego dnia, koncert Suwalskiego Chóru PRIMO. Sam jarmark startuje od godz. 10.00.
Po ubiegłorocznej przerwie tegoroczny XXII Kaziu Suwalski będzie gościć ponad 100 wystawców z całej Polski. Oprócz bogatej reprezentacji regionu, pojawią się także goście z Żywca i Białki Tatrzańskiej i pogranicza polsko-litewskiego, w tym z litewskich Kowna i Wilna. Rokrocznie kaziukowe stoiska przyciągają setki odwiedzających, którzy szukają rzeczy tradycyjnych, oryginalnych, nawiązujących do kulturowego dziedzictwa regionu. Organizatorzy wydarzenia mają nadzieję, że i w tym roku ich poszukiwania zakończą się sukcesem, bo oferta zapowiada się wyjątkowo ciekawie.
Na kramach nie zabraknie rękodzieła ludowego, artystycznego rzemiosła i regionalnych przysmaków. Oprócz corocznych hitów, czyli palm wielkanocnych, stroików, pisanek, rękodzielniczych serwetek i koszyków z wikliny, będzie można kupić tradycyjne wędliny, wyroby z jagnięciny i baraniny, sery, sękacze, ręcznie robione lizaki, mrowiska i orzeszki, pączki i obwarzanki, miód i produkty pszczele, podpiwek i naturalny kwas chlebowy, naturalne oleje tłoczone na zimno czy mieszanki ziół bez konserwantów. Pojawią się także oryginalne naczynia żaroodporne, ręcznie rzeźbione przybory kuchenne i zabawki z drewna, biżuteria z naturalnych materiałów. Tę bogatą ofertę dopełnią malarstwo olejne, haftowane obrusy, makramy i łapacze snów. Każdy gość znajdzie coś dla siebie.
Kaziuk Suwalski to jednak nie tylko zakupy, ale także bogata propozycja muzyczna. Na scenie plenerowej oraz w kościele św. Kazimierza Królewicza zobaczymy i usłyszymy regionalne zespoły muzyczne. Jednym z punktów programu będzie koncert pieśni wielkopostnych pogranicza w wykonaniu Zespołu Pogranicze z Szypliszk pod kierownictwem Józefa Murawskiego oraz Zespołu Śpiewaczego Ancyjas z SOK pod kierownictwem Anny Szafranowskiej. To wyjątkowa okazja, żeby posłuchać rzadkiego wielogłosowego wykonania tych utworów. Wciąż można zapisywać się na warsztaty prowadzone w SOK przez śpiewaków Pogranicza, których uczestnicy również wystąpią na koncercie. Szczegóły na stronie internetowej Suwalskiego Ośrodka Kultury. Wystąpią także: Suwalski Chór Primo pod dyrekcją dr. Ignacego Ołowia, Zespół Wigranie ze Starego Folwarku oraz zespoły Szuwarki z WiżajnPrzeroślaki i Onegdaj z Przerośli, Szeszupa z Rutki-TartakNachodne z Sejn, Bakałarz i Zajączkowiaki z Bakałarzewa i Uwrocie z Suwałk.
 
Program:
Kościół św. Kazimierza Królewicza, ul. W. Witosa 8
  • 9.00  Suwalski Chór Primo pod dyrekcją Ignacego Ołowia

  • 11.00 Zespół Pogranicze z Szypliszk i Zespół  Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas z SOK

  • 13.00 Zespół Wigranie ze Starego Folwarku

Scena plenerowa, ul. W. Witosa
  • Zespół Uwrocie z SOK

  • Zespół Przeroślaki i Onegdaj z Przerośli

  • Zespół Bakałarz i Zajączkowiaki z Bakałarzewa

  • Zespół Szuwarki z Wiżajn

  • Zespół Nachodne z Sejn

  • Zespół Szeszupa z Rutki-Tartak

Kaziuk Suwalski, czyli „jarmark odpustowy w nowomiejskich realiach" wywodzi się ze wspólnej dla Polski i Litwy tradycji uczczenia Świętego Kazimierza – patrona Metropolii Wileńskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, której Suwalszczyzna była częścią do 1795 r. Choć współczesny kiermasz ma charakter bardziej wielkomiejski, to mimo upływu czasu nie zatracił swego kolorytu. Podobnie jak w Wilnie, gdzie główny historyczny jarmark od ponad 400 lat funkcjonuje obok kościoła Świętego Kazimierza, również w Suwałkach organizowany jest przy parafii pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza. Dzięki staraniom organizatorów – Suwalskiego Ośrodka Kultury działającego wspólnie z parafią pw. św. Kazimierza – udaje się zachować historyczną ciągłość kulturową Kaziuka Suwalskiego, który podobnie jak jego pierwowzór, Kaziuk Wileński, zmienia charakter w zależności od terminu, w jakim się odbywa. Gdy odpust kazimierski przypada w karnawale – impreza ma charakter ludyczny, jeśli w Wielkim Poście – refleksyjny.
 
Patronat honorowy nad XXII Suwalski Kaziukiem objął Prezydent Miasta Suwałki, Pan Czesław Renkiewicz.
Organizatorzy: Suwalski Ośrodek Kultury i Parafia rzymskokatolicka pw. św. Kazimierza Królewicza.
Patronat medialny: Telewizja Polska Program 3 Oddział Białystok, Telewizja Suwałki, Radio Białystok - Studio Suwałki, Radio 5, Dwutygodnik Suwalski, Suwałki24.pl, Suwalki Info, Niebywałe Suwałki, Kurier Suwalski, Telewizja Internetowa TVS24.pl.
 
 
Z pozdrowieniami,
Agnieszka Małka