Menu:

 

 

 

Reklama:


 

 

RSS
 • Zobacz
 • Zobacz

URZĄD MIASTA

Patronat medialny

PARTNERZY

WSPÓŁPRACUJEMY

FOTO BLOG

Leszka
Przeborowskiego

 

 

PATRONAT MEDIALNY

 

=============

REDAKCJE

 

=========

KOMUNIKACJA

Już 11 września o 20:00 w Hotelu Loft 1898*** odbędzie się Loftowa scena Stand-up’u
Wystąpią dla nas Arkadiusz Pan Pawłowski, laureat najważniejszych przeglądów komediowych w Polsce, mistrz Polski one man show, uczestnik telewizyjnych programów komediowych na antenie Polsatu, TVP 2, Comedy Central, oraz Marlena Mysza jedna z najbardziej obiecujących wykonawców polskiej sceny stand-upowej.
 
Możemy spodziewać się przewrotnych, pikantnych żartów i opowieści, topowych komików i przede wszystkim eksplozji satyry.
 
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą spędzić piątkowy wieczór na nieustannym śmiechu.
 
Bilety do nabycia w recepcji Hotelu Loft 1898*** ul. Pułaskiego 24K, Suwałki
KupBilecik.pl
Więcej informacji: tel. 721 551 101
Koszt biletu 20 z

 

Aktualności

Transgraniczny katalizator...

23.06.2022
21 czerwca w Sejnach odbyła się konferencja podsumowującą realizację projektu „Transgraniczny katalizator współpracy Targowisko Turgus”. Projekt jest współfinansowany w ramach programu Program Współpracy Interreg V-A Litwa - Polska na lata 2014-2020 oraz wkładów własnych partnerów.
 
Projekt miał na celu umocnienie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży z terenów przygranicznych Polski i Litwy, wymianę doświadczeń a także rozwijanie współpracy przyszłych i obecnych przedsiębiorców.
Partnerami w projekcie byli: ze strony Polskiej Miastem Sejny – Lider Projektu oraz Stowarzyszenie Euroregion Niemen w Suwałkach ze strony Litewskiej Administracja gminy Kazlu Ruda oraz Stowarzyszenie Euroregion Niemen w Mariampolu.
Konferencja była okazją do podsumowań, rozstrzygnięto konkurs na najlepszy biznesplan. Po stronie polskiej nagrodzony został pomysł autorstwa uczennic z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach Moniki Moraczewskiej, Amelii Miszkiel i Karoliny Pankiewicz. Opiekunką grupy była Pani Irena Januszko. Projekt pod nazwą „Biżuteria z duszą” to biżuteria wykonana według projektu klienta z kamieni i minerałów z najciekawszych miejsc na świecie. Sejny potrzebują wykształconych przedsiębiorczych osób, mówił podczas swojego wystąpienia Arkadiusz Nowalski, Burmistrz Sejn. Chcemy aby młodzi ludzie wiązali swoją przyszłość właśnie z naszym miastem tu żyli, pracowali i prowadzili swoje biznesy. Wręczając nagrody zwycięzcom, Cezary Cieślukowski, Przewodniczący Euroregionu Niemen, podkreślał jak ważne jest budowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodych ludzi. Tereny przygraniczne mają ogromny potencjał i należy go wykorzystywać, zwłaszcza ze mamy bardzo dobre relacje po obu stronach granicy, umiemy i chcemy współpracować.
Jednym z działań w projekcie była budowa targowisk w Sejnach i Kazlu Rudzie. Podczas Konferencji nastąpiło oficjalne otwarcie targowicy w Sejnach, Burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski wraz z zaproszonymi gośćmi z Polski i Sejn posadził symboliczny „Dąb Współpracy”.
Całkowita wartość projektu to 994 537,87 Euro, z czego dofinansowanie po stronie polskiej wyniosło 458 452,09 euro. 

XXII Jarmark Folkloru

23.06.2022
XXII Jarmark Folkloru | ZGŁOSZENIA MUZYKÓW I WYSTAWCÓW
Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na XXII Jarmark Folkloru, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „Ukraińcy na Suwalszczyźnie". W  programie koncerty, przegląd folkloru muzycznego regionu oraz folkowy kiermasz z  lokalnymi wyrobami, na który zapraszamy wystawców i rękodzielników. Do przesyłania zgłoszeń zapraszamy również muzyków, śpiewaków, kapele, zespoły i solistów tradycyjnych na regionalne eliminacje do 57. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

Zaledwie 9 proc. surowców jest ponownie wykorzystywanych

23.06.2022

Zaledwie 9 proc. surowców jest ponownie wykorzystywanych. Szansą na poprawę sytuacji jest skuteczne wdrażanie zasad gospodarki obiegu zamkniętego

ODLOTOWE Suwałki - PROGRAM

17.06.2022

ODLOTOWE Suwałki - PROGRAM

W sobotę i niedzielę odbywać się będą loty zapoznawcze ( taka jest prośba z aeroklubu by tak je nazywać).
Do dyspozycji będą dwa samoloty marki cesna i helikopter Robinson R44.
Koszt to
6 minut helikopter – 200zł/ os
8 minut samolot – 200zł/ os
10 minut helikopter- 300zł/ os
Będą możliwe skoki ze spadochronem w niedziele koszt 780zł/ osoba skok w tandemie. Informujemy również, że wydarzenie ma swoją stronę na FB: https://www.facebook.com/odlotowesuwalki

Jezioro Szurpiły

08.06.2022

Od SERCA do SERCA

31.05.2022

,,Od SERCA do SERCA" na rzecz UKRIANY

Stworzyły własne kosmetyki

31.05.2022

PAŃSTWOWA UCZELNIA ZAWODOWA w Suwałkach

Stworzyły własne kosmetyki

 

Hydrolat z rozmarynu, peeling z kory sosny, czy tonik z igieł świerku. Takie eko-kosmetyki stworzyły studentki kosmetologii pod okiem dr hab. Ewy Kleszczewskiej i pracowników CTT.

 Studentki III roku w ramach zajęć z fitokosmetologii najpierw badały skład surowców roślinnych i możliwości wykorzystania ich w kosmetykach naturalnych, a potem… te kosmetyki stworzyły! Po ponad dwóch miesiącach badań, prób i warsztatów w laboratoriach Centrum Transferu Technologii powstały wyjątkowe produkty – najlepsze z możliwych efektów zajęć praktycznych. Studenci wspólnie z dr hab. Ewą Kleszczewską, prof. PUZ w Suwałkach ze swoich prac i wniosków opracowują teraz publikację, która pomoże też przyszłym studentom kosmetologii.

A co konkretnie stworzyły studentki kosmetologii?

 • Tonik z igieł świerku pospolitego: działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwtrądzikowe

 • Hydrolat z liści czarnej porzeczki: działanie łagodzące, przeciwstarzeniowe, antyoksydacyjne, wzmacnia naczynka krwionośne, reguluje działanie sebum

 • Serum forsycji: działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, uszczelnia naczynka krwionośne, wzmacnia tkankę łączną i włókna kolagenowe, rewitalizuje skórę

 • Hydrolat z tui żywotnika: odświeża, tonizuje skórę, łagodzi objawy zmęczenia, łagodzi obrzęki

 • Krem z tui zwykłej: odświeża, nawilża, łagodzi objawy zmęczenia, łagodzi obrzęki

 • Krem z kory sosny zwyczajnej: działanie antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe, zapobiega utracie wody i zwiększa napięcie skóry

 • Peeling z kory sosny zwyczajnej: działanie złuszczające, antybakteryjne, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe, zapobiega utracie wody i zwiększa napięcie skóry

 • Żel do mycia twarzy z szałwii: działanie oczyszczające, tonizujące, ściągające, antyseptyczne, przeciwzapalne

 • Hydrolat z rozmarynu: działanie tonizujące, antyseptyczne, przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne

 • Mleczko z tymianku: działanie oczyszczające, przeciwzapalne antyseptyczne, przeciwtrądzikowe

 • Tonik z kory brzozy: działanie tonizujące, antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe, przeciwtrądzikowe, pobudza syntezę kolagenu

 • Hydrolat z mchu: działanie nawilżające, zmiękczające, oczyszczające, regenerujące, wygładzające i ujędrniające skórę

 • Tonik z igieł sosny zwyczajnej: działanie odkażające, łagodzi podrażnienia i matuje cerę

Fitokosmetologia polega na zastosowaniu naturalnych wyciągów roślinnych zwiększających skuteczność formuły w produktach pielęgnacyjnych. Każdy naturalny ekstrakt roślinny zawiera bowiem kluczowe czynniki aktywne o specyficznych właściwościach i o ukierunkowanym działaniu.

30-lecia III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach

30.05.2022

30-lecia III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach

 

 

 

1 czerwca 2022 r., godz.9.00 Uroczysta Gala Jubileuszu 30-lecia Szkoły

 

Program uroczystości
31.05.2022
Msza Święta w Konkatedrze pw. Św. Aleksandra
w Suwałkach (godz. 18.00 )
Złożenie kwiatów pod Dąbkiem Wolności
1.06.2022
Uroczysta Gala Jubileuszu (godz. 900 )
- wystąpienia okolicznościowe
- część artystyczna
- odsłonięcie fresku do projektu „Nasze Wartości”
- poczęstunek
Spotkanie z Absolwentami (godz. 14.00 )
- zwiedzanie szkoły
- udostępnienie kronik i materiałów archiwalnych
- spotkania z nauczycielami i wychowawcami Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach, w ramach którego powstało III Liceum Ogólnokształcące, rozpoczął swoją działalność 1 września 1991 roku. Przez 30 lat funkcjonowania, szkoła ugruntowała swoją pozycję w środowisku suwalskim.
Zmieniała się, rozszerzyła swoją ofertę edukacyjną, uwzględniając potrzeby społeczne i nową rzeczywistość edukacyjną. Obrazuje to choćby ewolucja nazwy szkoły – przyjęcie w 2011 roku za patrona szkoły hydrologa prof. Alfreda Lityńskiego, ukierunkowało szkołę na przedmioty przyrodnicze, a zmiana nazwy w roku 2015 na III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi, wskazuje na wzmocnienie edukacji lingwistycznej.
Jednocześnie, mimo dużej otwartości społeczności szkolnej „na nowe”, potrafiła się ona uchronić przed degradującym wpływem bieżących wydarzeń, np. pandemii Covid-19 czy aktualnej sytuacji geopolitycznej – Młodzież III LO w Suwałkach, w roku jubileuszowym 2021/2022, uznała za swoje podstawowe wartości: WOLNOŚĆ, HONOR, SZACUNEK, SZCZĘŚCIE, MIŁOŚĆ, ODWAGĘ, SZCZEROŚĆ, MĄDROŚĆ, ROZWÓJ.